Jak ustaliła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), dorośli mieszkańcy Irlandii zjadają znacznie więcej porcji owoców i warzyw, niż ich odpowiednicy w Unii Europejskiej.
Z badania wynika więc, że 33% dorosłych mieszkańców Irlandii zjada zalecane pięć porcji warzyw i owoców dziennie, natomiast średnia unijna to obecnie 12%. OECD stwierdza również, że 8 na 10 dorosłych mieszkańców Zielonej Wyspy zjada przynajmniej jeden owoc lub porcję warzyw dziennie, a w raporcie Health at a Glance 2022, zaznaczono, że widać pod tym względem niewielką poprawę nawyków żywieniowych.
W Irlandii widać też poprawę pod względem palenia tytoniu, więc w ostatnie dekadzie współczynnik osób palących znacznie się obniżył i obecnie 1 na 6 osób zaliczona została do grupy palących codziennie, czyli jest to spadek w porównaniu z rokiem 2010, kiedy paliło 24% dorosłej populacji, a i spadek w stosunku do roku 2020, gdy 19% dorosłych w Unii Europejskiej codziennie paliło papierosy, natomiast w Irlandii zaledwie 16% osób pełnoletnich.
W raporcie zajęto się również zanieczyszczeniem powietrza, a i pod tym względem w Irlandii wskaźniki są lepsze od unijnych, gdzie drobny pył zawieszony PM2,5 stanowił o śmierci 307 000 osób. Najniższy wskaźnik śmiertelności ze względu na ryzyko wdychania pyłu zawieszonego PM2,5 odnotowano na Islandii, gdzie umierało z tego powodu 14 na każde 100 000 osób, następna była Norwegia z 23 osobami na 100 000 populacji, a Irlandia zajęła w tym rankingu trzecie miejsce z 27 przypadkami śmiertelnymi na 100 000 osób.
Najwięcej osób umierało z powodu wdychania pyłu PM2,5 w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie wskaźnik wynosił 69 przypadków śmiertelnych na 100 000 mieszkańców.
OECD zauważa również, że w Irlandii powiódł się program szczepień przeciwko Covid-19, bo zaszczepionych zostało ponad 90% całej populacji, natomiast średnia w UE wynosiła wśród osób dorosłych 77%.
Są też dane niepokojące, gdyż od początku pandemii w Irlandii znacznie obniżył się wskaźnik operacji wykonywanych w zakresie chorób nowotworowych, a tych było w 2020 roku o 24% mniej, niż jeszcze rok wcześniej i mniej zabiegów operacyjnych z tego zakresu wykonywało się tylko w Rumunii, a tam spadek wyniósł 29,8%.
Mieszkańcy Irlandii mają też wg OECD jedną z najdłuższych oczekiwaną długość życia, bo wynosi ona 80,8 lat, a średnia unijna to obecnie 77,5 roku. Kobiety w Irlandii żyją średnio 84,4 lata, a średnia w UE to 83,2 lata.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Jacopo Maia on Unsplash