Czerwiec był najcieplejszy do ośmiu lat

Met Éireann potwierdził, że czerwiec 2023 roku był jednym z najcieplejszych w historii, a już z całą pewnością najcieplejszy od ośmiu lat.

Średnie temperatury dla czerwca tego roku przekraczały 16 stopni Celsjusza, co oznacza, że pobiły poprzedni rekord, a ten pozostawał bezkonkurencyjny przez ostatnie 83 lata. W czerwcu odnotowana została też najwyższa jak do tej pory temperatura tego lata, więc było to 28,8°C i taką wartość odczytano w Oak Park w hrabstwie Carlow 3 czerwca.

Jak dodaje irlandzki Instytut Meteorologii, to już trzeci rok z rzędu, gdy temperatury przekraczają średnią wieloletnią, a klimatolog z Met Éireann Paul Moore dodaje, że podczas gdy średnia miesięczna temperatura przekraczająca 16 stopni Celsjusza była obserwowana wcześniej w lipcu i sierpniu, nigdy nie zdarzyło się to w czerwcu.

Paul Moore:

– Chociaż temperatury spadły w ostatnich dniach, nie zapobiegną rekordowej sytuacji w czerwcu tego roku. Dwadzieścia trzy z dwudziestu pięciu głównych stacji meteorologicznych Met Éireann pokazuje najcieplejszy czerwiec w historii. Na początku czerwca chłodne wschodnie wiatry na wschodnim wybrzeżu oznaczały, że stacje Phoenix Park i Dublin Airport były chłodniejsze, ale nadal pokazują najcieplejszy czerwiec od 1976 roku. Tegoroczny szczególnie ciepły czerwiec jest częścią obserwowanego trendu ocieplenia, a nasze badania pokazują, że trend ten będzie kontynuowany.

Wg Paula Moore’a, zmiany, jakie teraz obserwujemy, związane są ze zmianami klimatycznymi na całym globie, a to zwiększa prawdopodobieństwo pojawiania się nienaturalnie wysokich temperatur w latach następnych. Podobnie dzieje się w przypadku wód morskich, bo i tu występują tzw. fale gorąca, a średnie temperatura morza przy powierzchni podnosi się okresowo o 4 – 5 stopni Celsjusza.

Podobne zdanie ma analityk Met Éireann Pádraig Flattery, który stwierdził:

– W miarę postępujących zmian klimatu możemy spodziewać się kolejnych rekordów oraz częstszych i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Cieplejsza atmosfera może pomieścić więcej wilgoci – około 7 procent na każdy 1 stopień ocieplenia – a cieplejsze wody z kolei dostarczają więcej energii dla burz i mogą przyczynić się do ekstremalnych opadów.

Było to już widoczne tej wiosny i w początkach lata, mówił dalej Pádraig Flattery, a widać to z danych, gdy Irlandia spotkała się z dużą aktywnością klimatyczną, więc częściej występowały burze, te były silniejsze, a i niosły ze sobą obfitsze opady deszczu. W przeszłości okresy z burzami i na taką skalę intensywnymi, a krótkotrwałymi opadami deszczu, nie były normą, jednak taką robią się obecnie, co można łączyć ze zmianami klimatycznymi.

Jak dodał Pádraig Flattery, ten rok nie będzie zakończeniem rekordowych wyników, jakie notować mają meteorolodzy, więc należy się liczyć z możliwością ponadnaturalnych dla Irlandii temperatur w roku przyszłym i latach kolejnych.

Czerwiec 2023 roku był też siódmym z kolei miesiącem, w którym normy pogodowe były przekraczane, natomiast taki stan rzeczy rozpoczął się w grudniu 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Johannes Plenio on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd powinien wspie
Wojna na Ukrainie mo