Z perspektywy 20 lat bytności Polski w Unii Europejskiej niepokoją coraz bardziej zmiany w traktatach o Unii Europejskiej oraz próby przewrotu w dotychczasowym funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Przez minione 20 lat, od czasu gdy Polska weszła do jej struktur, Unia Europejska w kategorii czysto ideologicznej wprowadziła poprawnościowy monopol jedynie idei liberalnych. Tutaj warto pamiętać, że początków myśli o tak zwanej o jedności europejskiej szukać trzeba w liberalizmie. Co to znaczy? Chodzi o ideologię ponadnarodową, gdzie na plan pierwszy wysuwa się utopijny – jak mawia red. Tomasz Wybranowski – „ideał niezależnej jednostki ludzkiej, którą chce się wyrwać z umocowania w kompleksie etnokulturowym. “ A stąd już tylko mały krok ku pojęciu „jednostki europejskiej”, która ma podarować wszystkim obywatelom Europy wolność, godność i równe prawa. Ale liberalizm jako nowe jądro światopoglądowe Europy powstał jako konglomerat myśli chrześcijańskiej demokracji, radykalnego liberalizmu i założeń socjaldemokratycznych.
Z perspektywy 20 lat bytności Polski w Unii Europejskiej niepokoją coraz bardziej zmiany w traktatach o Unii Europejskiej oraz próby przewrotu w dotychczasowym funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zmiany zakładają między innymi propozycję zniesienia zasady jednomyślności w Radzie Unii Europejskiej w 65 obszarach, a więc wymogu zgody wszystkich państw członkowskich, przeniesienie kompetencji z państw członkowskich na poziom unijny np. w obszarze ochrony środowiska oraz rozszerzenie kompetencji współdzielonych, obejmujących siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Kolejne zmiany ustanowiłyby walutę euro jako obowiązkową oraz zmniejszenie Komisji Europejskiej do liczby tylko (!) 15 komisarzy (aktualnie każdy kraj członkowski ma swojego komisarza – przypomina TW). Sam fakt przegłosowania zmian przez Parlament Europejski nie wprowadza jeszcze powyższych zmian w życie, natomiast przepuszcza je do kolejnego etapu prac przybliżając je do wejścia w życie. O tym rozmawiają Tomasz Wybranowski, szef Studia 37 Dublin i red. Bogdan Feręc, redaktor naczelny portalu Polska-IE.com.
https://open.spotify.com/embed/episode/0tCFcNa8a7mNp1DCHX0WHD?si=2da3c52c0f314da3&utm_source=oembed
Wnet.fm