Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Czarnopiątkowe machlojki?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cztery sieci handlowe oskarżone zostały o łamanie zasad cenowych, do czego miało dojść w Czarny Piątek ubiegłego roku, a doprowadziło je to przed oblicze sądu, który zajmie się tą sprawą w styczniu 2025 roku.

Oskarżenie wysunął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał, że nie wszystko z obniżkami cen było w porządku. Podejrzewa się, co musi potwierdzić lub zaprzeczyć twierdzeniom Urzędu, do sztucznego podniesienia cen i potencjalnie zmowy cenowej, aby w Black Friday zastosować obniżki, jednak wpływy z „obniżki” byłyby wyższymi od cen, jakie obowiązywały wcześniej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że i w tym roku prowadzić będzie kontrole, aby sprawdzić, czy sprzedawcy z Irlandii, faktycznie stosują obniżki, czy może chwyty marketingowe.

CCPC zwraca się do konsumentów, iż w przypadku, gdy podejrzewają, iż mogło dojść do nieprawidłowości cenowych z tytułu Czarnego Piątku, sprawę zgłosić w Urzędzie, który się nią zajmie. Zgłoszenia mogą dotyczyć zarówno sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej.

W sprawie łamania zasad dotyczących wyprzedaży Urząd nie chce ujawnić nazw podmiotów, które potencjalnie naruszyły przepisy, ale wiadomo, iż zajmują się sprzedażą urządzeń elektronicznych, odzieży, obuwia, mebli oraz wyrobów kosmetycznych. Co więcej, CCPC wystąpiło przeciwko tym detalistom z powodu łamania przepisów ustalania cen podczas styczniowych wyprzedaży, więc sprawa wydaje się poważna.

CCPC, jak miało to miejsce w roku ubiegłym, także w tym prowadzić będzie wiele kontroli podczas dzisiejszych i kolejnych wyprzedaży, aby mieć pewność, że klienci nie są oszukiwani. Za naruszenie przepisów grozić może kara do 5000 €, ale Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może występować też na drogę sądową, co skutkuje nałożeniem wielokrotnie wyższych grzywien.

CCPC jest jednak zdania, iż w Irlandii powinny zmienić się przepisy dotyczące łamania prawa konsumenckiego lub o konkurencji, więc już Urząd powinien móc stosować wyższe od obecnych kary.

Co istotne, sprzedawcy na tyle daleko stracili zaufanie klientów, iż ci w grupie 70% wykazują brak zaufania do obniżek stosowanych w Czarny Piątek oraz inne dni wyprzedaży i coraz słabiej na takie reagują.

W przepisach o ochronie konsumentów z Irlandii można przeczytać, iż sprzedawca, jeżeli stosuje promocyjną zmianę cen, zobowiązany jest podać poprzednią, a i podać, jaki jest procent oraz kwota rabatu. Żeby jednak mówić o wyprzedaży i obniżce cen, detalista musi zagwarantować, iż wyższa od proponowanej, np. w Czarny Piątek cena, obowiązywała przynajmniej przez 30 dni przed obniżką i włączeniem towaru do oferty promocyjnej.

Bogdan Feręc

Źr. CCPC

Photo by Artem Beliaikin on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version