Coraz większa popularność darmowej antykoncepcji
W 2022 roku wprowadzony został w Irlandii program darmowej antykoncepcji, by następnie był rozwijany i dołączano do niego kolejne grupy wiekowe, które mogły z niego korzystać.
Na początku dotyczył kobiet w wieku od 17 do 25 lat, by został rozszerzony na panie w wieku od 26 do 30 lat, ale też osoby transpłciowe i niebinarne. Obecnie z programu darmowej antykoncepcji mogą korzystać również osoby w wieku do 35 lat, a Departament Zdrowia poinformował, że do końca września tego roku skorzystało z niego 245 000 osób. Dla porównania, a całym 2023 roku z tego programu skorzystało 189 000 osób, natomiast w tym szacunki mówią, iż skorzysta do 320 000 osób.
Ustępujący minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział, iż zadowolony jest z tego programu oraz ilości osób, które z niego korzystają, co oznacza, że program był w kraju potrzebny.
Stephen Donnelly:
– Wprowadziliśmy bezpłatny program antykoncepcji, uznając bariery, z którymi wiele kobiet boryka się w dostępie do niedrogich środków antykoncepcyjnych. Nikt nie powinien ponosić nieproporcjonalnych kosztów finansowych ze względu na płeć. Program zapewnia kobietom swobodę finansową przy podejmowaniu decyzji dotyczących ich zdrowia reprodukcyjnego. Od czasu jego uruchomienia we wrześniu 2022 r. szybko go rozszerzyliśmy w odpowiedzi na wyraźne zapotrzebowanie. To jedno z wielu wydarzeń w dziedzinie zdrowia kobiet w ostatnich latach, które odzwierciedlają nasze nieustające wysiłki na rzecz zapewnienia wysokiej jakości, dostępnej i sprawiedliwej opieki zdrowotnej dla wszystkich, niezależnie od możliwości finansowych.
Co istotne, panie, które skorzystały z tego programu, a ukończyły już 35 lat, nadal będą mogły korzystać ze wsparcia w tym zakresie, gdyż kwalifikowane będzie to, jako kontynuacja leczenia, ale też te, które są w okresie kwalifikacji do programów wszczepienia spiral i wkładek domacicznych, systemów IUS lub innych implantów antykoncepcyjnych, a kończą 35 lat.
Umożliwiono to poprzez zwiększenie finansowania na ten i przyszły rok, a Departament Zdrowia przekazało dodatkowe 4 mln €. Daje to łącznie w tym roku finansowanie na poziomie 48 mln €, a w programie uczestniczy 2400 lekarzy rodzinnych i 2050 aptek.
Program darmowej antykoncepcji obejmuje m.in. konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu, z pracownikami planowania rodziny, dostęp do ośrodków zdrowia dla studentów, podstawowej opieki zdrowotnej, a także bezpłatne wystawianie recept na środki antykoncepcyjne. Część medykamentów antykoncepcyjnych wydawana jest w formie bezpłatnej, a część, konkretnie znakomita większość po obniżonych cenach.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Reproductive Health Supplies Coalition on Unsplash