Sytuacja mieszkaniowa w kraju od dawna jest zła, a właściciele domów wciąż starają się zarabiać na niej więcej, więc omijając prawo, podnoszą swoje dochody z tytułu najmu.
Chodzi o przede wszystkim o zakaz podnoszenia czynszów o więcej niż 2% rocznie, jeżeli dom znajduje się w Strefie Presji Czynszowej, jednak i to można ominąć, czyli posuwają się również do tego. Wystarczy, aby poinformować lokatora, że dom przeznaczony zostaje do sprzedaży, a wówczas wypowiedzenie wydaje się zasadne i zgodne z przepisami. Jednak w wielu przypadkach to tylko przykrywka, żeby zażądać znacznie wyższego czynszu.
Tak stało się już w dwóch głośnych ostatnio przypadkach, kiedy właściciele domów wręczyli lokatorom wypowiedzenia, a postawą ich decyzji miała być chęć pozbycia się nieruchomości.
Jak się jednak okazało, w żadnym z dwóch przypadków, domy nie trafiły na rynek sprzedaży, za to ogłoszenia o chęci ich wynajęcia pojawiły się w internecie.
Na to zareagowali byli najemcy, a i zgłosili sprawy oraz wnieśli skargi do Residential Tenancies Board, a ta instytucja wytoczyła landlordom procesy.
W toku postępowań sądowych byłym najemcom udało się na podstawie internetowych ogłoszeń o najmie nieruchomości, którą wcześniej wynajmowali, udowodnić, że właściciel posunął się do oszustwa i działał jedynie z chęci zwiększenia zysku. W sądzie wyszło też na jaw, iż czynsz w wynajmowanych nieruchomościach podniósł się od 10 do 15 procent, więc nie pomogły tłumaczenia, że landlord zmienił plany lub nie mógł znaleźć nabywcy.
W obu przypadkach sądy uznały, że czas od wyprowadzenia lokatorów do ponownego najmu nieruchomości był bardzo krótki i wynosił około 2 miesiące, co wyraźnie sugeruje, że plan od początku był inny, niż mówi o nim właściciel domu.
W jednej ze spraw, jakie wniesiono do sądu za pośrednictwem RTB, lokatorka uzyskała odszkodowanie w wysokości ponad 13 000 €, a w kolejnej 5000 €. Dodatkowo właściciele tych nieruchomości ukarani zostali grzywnami w wysokości 9 i 4 tysiące euro.
RTB informuje, iż każdy najemca, który ma tylko cień podejrzenia, iż landlord chce się go pozbyć, aby zwiększyć poziom dochodów, może zgłosić się do lokalnego biura Residential Tenancies Board, gdzie sprawa zostanie zbadana.
W kraju przeciwko bezprawnym wypowiedzeniom i z uwagi na podejrzenia oszustwa wobec lokatorów, wnoszonych jest coraz więcej spraw, a te kończą się na salach sądowych. W takich przypadkach sądy są jednoznaczne i po udowodnieniu winy landlorda, przyznają odszkodowania, ale i stosują kary w postaci wysokich grzywien.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Wesley Tingey on Unsplash