Coraz więcej ludzi na świecie szuka informacji o sztucznej inteligencji

Firma Finbold przeprowadziła badanie, z którego wynika, że sztuczna inteligencja (AI) staje się narzędziem wykorzystywanym w coraz większym zakresie, a to może mieć wpływ na wiele sektorów gospodarczych.

Duży wzrost zainteresowania AI widać w ostatnim roku, a co ważne, dzieje się to na całym świecie i światowe dane pokazują, że wciąż to dla wielu osób nowość i poszukuje informacji, wpisując frazę „jak korzystać ze sztucznej inteligencji”. W Google Trends takie i podobne pytania pojawiały się w sierpniu tego roku o 507% częściej, niż było to w tym samym okresie roku ubiegłego.

Ciekawie wygląda również wskaźnik popularności słów kluczowych dla sztucznej inteligencji, bo w tygodniu kończącym się 30 lipca tego roku był on na poziomie 85, a w roku ubiegłym w tygodniu kończącym się 14 sierpnia tylko 14. Szczyt tegorocznej popularności wyszukiwań dotyczących AI przypadł na 11 czerwca, gdy wskaźnik wyniósł 100.

Światowym liderem pod względem wyszukiwań informacji o korzystaniu ze sztucznej inteligencji jest obecnie Singapur, gdzie wskaźnik popularności haseł związanych z AI wynosi 100, a następnym państwem jest Nigeria ze wskaźnikiem 96. Warto zaznaczyć, że bardzo ciekawie kształtuje się pierwsza dziesiątka państw, gdzie informacji o AI poszukuje najwięcej osób, a są to w kolejności Chiny 92, Myanmar (Birma) 86, Ghana 78, Liban 66, Pakistan 63, Etiopia 61, Australia 60 i Kenia 60.

Co interesujące, w pierwszej dziesiątce nie znalazł się żaden z krajów europejskich, co może wskazywać, że albo temat sztucznej inteligencji został już zgłębiony, albo odbierany jest jako zagrażający obecnemu rozwojowi technologicznemu.

W raporcie opublikowanym przez firmę Finbold określono również, co czyni sztuczną inteligencję popularną, a ujęto to następującymi słowami:

– Głównym urokiem sztucznej inteligencji jest jej skalowalność, oferująca praktycznie nieograniczony potencjał. Ulepszone algorytmy, zwiększona moc obliczeniowa i bogactwo danych połączyły się, aby umożliwić systemom sztucznej inteligencji ewolucję od nowości do zaawansowanych narzędzi, które potencjalnie mogą rozwiązywać złożone problemy, optymalizować procesy i usprawnić podejmowanie decyzji.

W miarę ewolucji AI, ta ma zyskiwać również na jakości udzielanych odpowiedzi, a i rozwijać się będą podstawowe jej umiejętności, jakie wykorzystywane są obecnie najczęściej, czyli chodzi tu o chatboty. Jak mówi się w raporcie, największej zmiany oczekuje się obecnie w Chacie GPT, który powinien uzyskać znacznie więcej bieżących informacji, a i wzbogacić swoją bazę o dodatkowe informacje, a to narzędzie, które znane jest już na całym świecie, więc i korzysta z niego najwięcej osób.

Szybki rozwój AI stawia również przed użytkownikami, ale i rządami wyzwania, ponieważ należy określić ramy, w jakich sztuczna inteligencja powinna się rozwijać, zwrócić trzeba uwagę na stronę etyczną, treści stronnicze, a i zabezpieczyć społeczeństwa, żeby nie przełożyły rozwiązywania problemów na sztuczną inteligencję.

Ta ostatnia kwestia jest bardzo ważna, bo chronić będzie ludzkość przed zagrożeniem, które można nazwać zanikiem własnej osobowości i utratą możliwości samodzielnego myślenia.

Bogdan Feręc

Źr: Finbold

Photo by Mohamed Nohassi on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: