Co zrobić z pieniędzmi od Apple’a?
Mieszkańcy Irlandii mają swoje pomysły na wydanie ponad 14 miliardów, jakie trafią do państwowej kasy, a są to pieniądze, których rzekomo Apple nie odprowadził w formie podatków do irlandzkiego Skarbu Państwa.
Dyskusja w kwestii podziału tych pieniędzy trwa od chwili, gdy zapadła ostateczna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a nawet włączyli się do tego członkowie społeczeństwa i Departament Premiera otrzymał w tej sprawie 52 listy. Pomysłów jest wiele, bo od budowy nowej administracyjnej stolicy kraju, a ta miałaby znaleźć się w centrum wyspy, ale i powinno się z tych pieniędzy sfinansować budowę metra w kilku miastach.
W przypadku przeniesienia stolicy administracyjnej, więc rządu i parlamentu do geograficznego środka Irlandii podkreślano, że tak robi wiele państw, w tym Brazylia, Kazachstan i Malezja. Kolejna z propozycji dotyczyła środków transportu, czyli budowy metra w stolicy, jak i w Cork oraz Galway, ale na tym się nie skończyło, bo osoba pisząca list do premiera podkreśliła, że można też z tych pieniędzy zmodernizować porty w Sligo, Foynes, Killybegs i Blacksod.
Był też głos wskazujący na niematerialne wykorzystanie 14 mld € i powinno się z tych pieniędzy pokryć koszty zjednoczenia Irlandii. W wiadomościach przesyłanych na biurko szefa rządu sugerowano, aby wydać te pieniądze na postawienie na nogi tutejszej służby zdrowia, ale podreperować również budżet opieki społecznej.
Podawano też konkretne rozwiązania, czyli wskazano, że część pieniędzy powinna trafić do Szpitala Uniwersyteckiego w Limerick, by rozwiązać jego problemy, żądano też szpitala przy autostradzie M50 w Dublinie i pełnego finansowania leczenia skoliozy u dzieci. Jeden z listów dotyczył rozbudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Cork, a nawet przeznaczyć pieniądze od Apple’a na odszkodowania dla kobiet, które ucierpiały z rąk sióstr Magdalenek.
Pojawiły się również propozycje, żeby spożytkować tę kolosalną kwotę na centra wsparcia dla rodzin i skrócenie kolejek oczekujących na ocenę dzieci z potrzebami specjalnymi. Niektóre z wiadomości i nie były one większością, koncentrowały się na problemach mieszkaniowych, a proponowano, aby budować bloki dla pracowników niezbędnych, więc policjantów, nauczycieli, pielęgniarek, oraz strażaków.
W jednym z listów mówiono o pomocy w zakresie uzyskania kredytów hipotecznych, które byłyby dostępne w programie rządowym, ale i skróceniu list oczekujących na mieszkania socjalne.
Kilka listów dotyczyło inwestycji w start-upy, głównie w sektorze technologicznym, dotacji dla przedsiębiorstw oraz rozwoju irlandzkiej wersji sztucznej inteligencji. Wzywano też do wyższej produkcji energii elektrycznej ze źródeł własnych i finansowania programów energetycznych w lokalnych społecznościach. Postulowano naprawę, modernizację i budowę dróg, a także o wybudowanie autostrady z Limerick do Waterford. Poseł Fianna Fáil Christopher O’Sullivan napisał do premiera i poprosił go o przeznaczenie części pieniędzy na prace remontowe na drodze N71 w Cork.
Pojawiła się też propozycja budowy nowego zakładu karnego, ośrodka dla nieletnich, a także inwestycje w system imigracyjny kraju.
Stowarzyszenie Rolników zaproponowało, aby z tych pieniędzy sfinansować podwyżki cen wody dla rolników, więc pozostawić je na dotychczasowym poziomie, a może nawet obniżyć.
Informacje te podane zostały przez Departament Premiera na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Image by Willfried Wende from Pixabay