Co trzecie ormiańskie dziecko zmuszone do opuszczenia domu pozbawione jest dostępu do edukacji
Ponad 30 tys. ormiańskich dzieci, w tym ponad 21 tys. w wieku szkolnym, znalazło się wśród ponad 100 tys. uciekających przed zagrożeniami wynikającymi z eskalacji działań wojennych w ich społecznościach miesiąc temu. Jedna trzecia z nich nie ma dostępu do edukacji, co wraz z utrzymującym się poczuciem zagrożenia i niepewności przyczynia się dramatycznego pogorszenia stanu ich zdrowia psychicznego.
Dzieci, które przybyły do Armenii w ostatnich latach, nie miały stałego dostępu do wysokiej jakości edukacji, co sprawia, że integracyjny system szkolny, który zapewnia zajęcia wyrównawcze i dostosowane wsparcie, ma dla nich kluczowe znaczenie.
© UNICEF_UNI444770_Martirosyan
Szkoły to coś więcej niż miejsca nauki. Jest to szczególnie prawdziwe w czasach przesiedleń i niepewności. Dostęp do edukacji zapewnia dzieciom uchodźców strukturę i wsparcie potrzebne do przezwyciężenia ich doświadczeń. Szkoły zapewniają również dzieciom usługi w zakresie żywienia i kondycji psychicznej, socjalizacji i wiele więcej, aby wspierać ich zdrowie i dobrostan psychiczny. Należy zainwestować w zwiększenie dostępu do edukacji dla tych dzieci uchodźców, które nie uczęszczają do szkoły, oraz w zapewnienie, że szkoły są integracyjne dla wszystkich najmłodszych
Christine Weigand, przedstawicielka UNICEF Armenia
Brak dostępu do edukacji to obok trudów przesiedlenia, a także utrzymującego się poczucia niepewności i nieustającego zagrożenia, podstawowe powody dramatycznie pogorszającego się stanu zdrowia psychicznego tych dzieci. Bez trwałego wsparcia, które w części mogą zapewniać placówki edukacyjne, przez wiele kolejnych lat będą narażone na skutki tych głęboko niepokojących wydarzeń. Jest to ważne nie tylko na etapie wczesnej identyfikacji potencjalnych problemów i natychmiastowego wsparcia, ale także w dłuższej perspektywie, aby całe rodziny mogły lepiej radzić sobie ze stratą i stresem pourazowym.
Do tej pory UNICEF zapewnił wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego i psychospołecznego oraz zdrowia i żywienia dla 10 tys. dzieci uchodźców i ich opiekunów. Dostarczamy materiały edukacyjne, w tym tzw. szkoły w pudełku i zestawy wczesnego rozwoju dziecka. Przygotowujemy się również do rozszerzenia przestrzeni edukacyjnych w szkołach i przedszkolach w całym kraju.
© UNICEF_UNI448181_Martirosyan
Działamy na miejscu, współpracując z rządem Armenii i innymi partnerami, aby pomóc dzieciom uchodźców sprostać tym trudnym wyzwaniom oraz uzyskać dostęp do niezbędnej opieki. Identyfikujemy potrzeby i luki w obecnym systemie edukacji, które wymagają wzmocnienia, aby wspierać skuteczną integrację wszystkich dzieci uchodźców. Szkolimy i wspieramy specjalistów w udzielaniu pierwszej pomocy psychologicznej i wsparcia psychospołecznego. Wraz z Ministerstwem Zdrowia utworzyliśmy działające w całym kraju mobilne zespoły pediatryczne, które zapewniają badania przesiewowe identyfikujące potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego oraz najlepsze sposoby reagowania na nie.
UNICEF Polska