Ciało do celów naukowych

Studenci medycyny, aby nie uczyć się na tzw. żywym organizmie, mają w kraju możliwość przeprowadzania operacji i zabiegów na ciałach, które są z kolei przekazywane do celów naukowych przez żyjące osoby.
Do badań anatomicznych i w celach naukowych w Irlandii każdego roku przekazuje się nieco ponad 100 ciał, więc osoby, które się na to zdecydują, rezygnują z tradycyjnych form pochówku. Tego typu praktyki znane są medycynie na całym świecie od ponad 400 lat, jednak w historii zdarzało się, że do badań i na ołtarzu nauki składano zmarłych więźniów, w tym osoby po wykonanej na nich karze śmierci.
Ciała przekazywane obecnie do celów naukowych służą przede wszystkim adeptom sztuki chirurgicznej, a podczas zajęć studenci i młodzi lekarze nabierają doświadczenia w obchodzeniu się z pacjentem podczas operacji. Ciała przekazane nauce pomagają jednocześnie w rozwoju nowych procedur medycznych i w badaniach nowinek chirurgicznych.
Żeby zostać dawcą szczątków doczesnych należy poddać się specjalnej procedurze oceny, a wstępem do tego jest rejestracja na najbliższej uczelni kształcącej lekarzy. W kraju można to zrobić w Dublinie, Cork oraz w Galway, gdzie otrzymuje się pakiet informacyjny, do którego dołączony jest formularz rejestracji.
Kolejnym krokiem jest poinformowanie o swojej decyzji rodziny i dołączenie podpisanego dokumentu do testamentu. Po tych czynnościach formularz trafia do Departamentu Zdrowia i na uczelnię, by po zakończeniu ziemskiej drogi, ciało mogło być przekazane w ręce nauki.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Joyce Hankins on Unsplash