Według Central Statistics Office wskaźniki ubóstwa są wyższe wśród osób z długotrwałymi problemami zdrowotnymi, w tym z niepełnosprawnościami niż w pozostałej części populacji.
W 2023 r. 13% osób, które stwierdziły, że mają „poważne ograniczenia”, nie było stać na odpowiednie ogrzanie domu. Porównywalna ilość dla osób nieobjętych ograniczeniami wyniosła w ubiegłym roku 5,5%.
Ustalenia stanowią część badania dotyczącego dochodów i warunków życia w 2023 roku.
Najnowsze wyniki dotyczą osób w wieku 16 lat i starszych, które w 2023 r. miały poważnie ograniczone możliwości wykonywania zwykłych czynności ze względu na problemy zdrowotne przez co najmniej sześć miesięcy.
W przypadku gospodarstw domowych wykluczonych i zmarginalizowanych w konsumpcji dóbr i usług ze względu na brak środków na ich zakup uznawane są za pozbawione dostępu do dóbr i usług. Ogółem 15% gospodarstw domowych, w których występowała osoba z ograniczeniami ze względu na problemy zdrowotne, zgłosiło co najmniej jeden przypadek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w których nie zapłacono w terminie rachunku za media ze względu na trudności finansowe.
Dla porównania odsetek ten wynosi 5% wśród innych gospodarstw domowych.
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w przypadku osób, które samodzielnie zgłaszają choroby przewlekłe, wyniósł 12% w porównaniu z 8% w przypadku osób bez chorób przewlekłych. Wskaźnik przymusowej deprywacji w przypadku osób, które określiły swój stan zdrowia jako bardzo zły, wyniósł 39%, podczas gdy wskaźnik wymuszonej deprywacji w przypadku osób o bardzo dobrym zdrowiu był prawie czterokrotnie niższy i wyniósł 11%.
Stały wskaźnik ubóstwa osób z poważnymi ograniczeniami w wykonywaniu zwykłych czynności ze względu na problemy zdrowotne był prawie czterokrotnie wyższy niż wskaźnik ubóstwa osób bez ograniczeń i wyniósł odpowiednio 9% oraz 2%.
41% gospodarstw domowych, w których członek jest znacznie ograniczony, uznało całkowite koszty mieszkania za duże obciążenie finansowe w porównaniu z 27% gospodarstw domowych, w których nikt nie był ograniczony długotrwałą chorobą.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Jon Tyson on Unsplash