Cel budowlany jest zagrożony
Na świecie stale rosną ceny drewna budowlanego, stali i komponentów budowlanych, co podnosi koszty budowy, więc może w walny sposób przyczynić się do wzrostu kosztów domów, jakie powstają w Irlandii.
Jeżeli sytuacja na rynku materiałów budowlanych nie zmieni się w najbliższym czasie, może to wywołać sytuację, iż część rozpoczętych projektów stanie się nieopłacalna ekonomicznie, a to z kolei prowadzić będzie do decyzji o ich wstrzymaniu.
To burzyć będzie natomiast cały plan rządu w zakresie budownictwa, a także może sprowadzić go wyłącznie do sfery zapowiedzi projektu gabinetowego, który zwiększać miał ilość powstających domów oraz mieszkań.
Rozmowy w tym zakresie prowadzone będą na dzisiejszym spotkaniu na Zamku w Dublinie, gdzie podczas trwajacego Printworks Building, spotkają się wyżsi rangą członkowie rządu, w tym taoiseach Mícheál Martin, tánaiste Leo Varadkar, minister finansów Paschal Donohoe, wydatków mi reform Michael McGrath oraz ochrony socjalnej Heather Humphreys, a także eksperci akademiccy i przedstawiciele przemysłu, związków, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, a wydarzeniu poprowadzi prof. Alan Barrett z ESRI.
Spotkanie jest bardzo ważne z punktu widzenia irlandzkiego rządu, gdyż prawdopodobnie stanie się wyznacznikiem drogi dla przyszłorocznego budżetu dla Departamentu Mieszkalnictwa, ale i planowania polityki finansowej w tym zakresie.
Niektóre firmy z branży budowlanej już teraz sygnalizują, że inflacja w ich sektorze będzie dużo wyższa od wcześniej prognozowanej, więc należy podjąć działania, by zminimalizować ten wpływ na firmy budowlane, ale też na osoby, które samodzielnie budować będą swoje domy i na kupujących.
Rosnące ceny materiałów budowlanych będą również znacząco wpływać na ilość dostarczanych na rynek domów socjalnych i tanich, a widać to już teraz i ceny niektórych materiałów używanych do budowy, w tym drewna, stali, gipsu oraz cementu wzrosły od 15 do 51 procent.
To z kolei oznacza, że rynek budowlany wcale się nie uspokoi, ceny domów będą wzrastać, ale prawdopodobnie pogłębi się też kryzys ich dostępności.
Bogdan Feręc
Źr: Independent