Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Było bardzo gorąco, ale rekord nie padł

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najwyższa temperatura zarejestrowana wczoraj w Irlandii wyniosła 28,1 stopnia Celsjusza i została zarejestrowana w Mount Dillon w hrabstwie Roscommon, informuje Met Éireann.

Oznacza to, że dotychczasowy rekord z września wynoszący 29,1°C nie został jeszcze pobity, jednak dzisiejsza temperatura może być rekordową dla tego miesiąca.

W rozmowie RTÉ z meteorologiem w Met Éireann, Gerry Murphy powiedział, że piątek może być najgorętszym dniem w obecnym okresie słonecznym, kiedy to istniejący rekord temperatury we wrześniu może zostać pobity.

W swoim ostrzeżeniu Met Éireann poinformował, że również ​​dzisiaj będzie bardzo ciepło i wilgotno, a temperatury w ciągu dnia w wielu obszarach przekroczą 27°C. Najchłodniejsze warunki spodziewane są na obszarach przybrzeżnych, ale temperatury w nocy nie spadną poniżej 15 stopni Celsjusza.

Synoptyk dodał, że może to prowadzić do stresu cieplnego i niewygodnych warunków snu, a ponadto istnieje ryzyko incydentów związanych z wodą. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 8:00 w sobotę.

Według Met Éireann lato 2023 ustanowiło nowe rekordy pod względem upałów i opadów, co stanowi kolejny dowód na to, że żyjemy w czasach, gdy nasz klimat się zmienia.

Uisce Éireann zaapelowało do mieszkańców kraju, aby oszczędzali wodę w miarę wzrostu zapotrzebowania podczas upałów. Dostawca dodaje, że ​​w samym regionie Dublina podczas upałów zużycie wody może wzrosnąć nawet o 20 milionów litrów dziennie. Uisce Éireann nie planuje się wprowadzenia ograniczeń dotyczących wody ani zakazów korzystania z węży.

Według kierownika ds. operacji wodnych Margaret Attridge z niedawnego badania przeprowadzonego przez Uisce Éireann wynika, że ​​ponad 50% gospodarstw domowych nie podejmuje działań mających na celu ograniczenie zużycia wody.

W rozmowie z RTÉ powiedziała:

– Zawsze powinniśmy działać w trybie oszczędzania.

Zużycie wody różni się w zależności od regionu kraju, powiedziała też Margaret Attridge, przy czym duży wzrost obserwuje się w okresie letnim w miastach nadmorskich i wioskach, natomiast na obszarach miejskich odnotowano znaczny wzrost, gdy ludzie wracali do swoich domów po wakacjach.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version