Brak mieszkań i wysokie czynsze destrukcyjnie wpływają na rynek pracy

Firmy z Irlandii mówią już bez ogródek, że czynsze i brak mieszkań mocno wpływają na procesy rekrutacyjne, a w konsekwencji może to prowadzić do ograniczenia produkcji.

Wcześniej głównymi problemami firm były zerwane łańcuchy dostaw, które nie zostały jeszcze w pełni odbudowane, a następnie skokowy wzrost cen nośników energii oraz inflacja. Obecnie dołączył do tego wszystkiego kolejny czynnik, więc problemy z zatrudnieniem, a niektóre sektory mówią wyraźnie, że cierpią z powodu braku rąk do pracy.

Przedstawiciele dużych przedsiębiorstw twierdzą, że utrzymujący się brak rąk do pracy, może za chwilę destrukcyjnie wpływać na prowadzenie biznesu w Irlandii, więc oczekują działań w tym zakresie.

Mówi się teraz, że za sprawą braku mieszkań na wynajem, ale też horrendalnych opłat za wynajęcie mieszkania, ludzie nie chcą już przeprowadzać się do innych miast, a same oferty pracy, nie są już dla nich na tyle atrakcyjne, by porzucili dotychczasowe miejsca zamieszkania. Spora grupa, przede wszystkim ludzi młodych, odrzuca nawet atrakcyjne oferty zatrudnienia, a dzieje się tak zaraz po tym, gdy zaczynają poszukiwania lokalu do wynajęcia.

Co istotne, niektóre firmy same starają się naprawić ten problem, bo proponują pracę z zamieszkaniem, ale takich ofert jest bardzo mało. Znacznie więcej jest natomiast ogłoszeń od poszukujących pracy, ale z zaznaczeniem, iż oczekują oni od przyszłego pracodawcy pomocy w zakwaterowaniu.

Podobny problem pojawił się również w przypadku pracowników o wysokich i bardzo wysokich kwalifikacjach, więc i wysokich zarobkach, ale i tu nie ma dobrych wiadomości, bo specjaliści, o ile chcą się związać z jakąś firmą, to mają problemy w samym zakupie mieszkania w Irlandii. Z jednej strony mówi się, że mieszkania są bardzo drogie, a z drugiej, że ich dostępność w metropoliach jest niska, co także jest czynnikiem blokującym rekrutację fachowców.

*

To z kolei prowadzi nas do wniosku, że problem mieszkaniowy, to nie tylko wysokie czynsze, jakie płacimy w Irlandii, bo będzie miał on wpływ na całą gospodarkę Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Surface on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Coraz więcej Rosjan
Felieton sobotni Jan