Blokada pomocy humanitarnej zagraża życiu dzieci w Strefie Gazy

Od 2 marca 2025 r. do Strefy Gazy nie zostały wpuszczone żadne konwoje z pomocą, co stanowi najdłuższy okres od początku wojny. To zagrożenie dla ponad miliona najmłodszych, którzy zostają pozbawieni dostępu do zapasów żywności, czystej wody i leków. Ponad 2,1 mln ludzi czeka na ratunek.
Sytuacja w Strefie Gazy jest krytyczna. Według doniesień tylko w ciągu pierwszego tygodnia po zerwaniu zawieszenia broni, ponad tysiąc dzieci zostało zabitych lub rannych. To największa tygodniowa liczba ofiar śmiertelnych wśród najmłodszych od roku. 21 ośrodków leczenia niedożywienia zostało zamkniętych z powodu nakazów przesiedlenia lub bombardowań. Brakuje żywności uzupełniającej dla niemowląt, a w części regionu dostęp do wody pitnej spadł z 16 do zaledwie 6 litrów na osobę dziennie. System opieki zdrowotnej funkcjonuje tylko częściowo i jest poważnie przeciążony. Brak podstawowych leków prowadzi do wzrostu zachorowań i zgonów, których można uniknąć. Blokowanie dostaw pomocy to naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Ma druzgocący wpływ na życie najmłodszych.
© UNICEF_UNI767015_Nateel
Tysiące palet UNICEF z pomocą humanitarną czekają na wjazd do Strefy Gazy. To środki ratujące życie, które zamiast pomagać, leżą w magazynach. Powinny być natychmiast dostarczone
– oznajmił Edouard Beigbeder, dyrektor regionalny UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Dla dobra ponad miliona dzieci w Strefie Gazy wzywamy władze Izraela do zapewnienia, że zgodnie ze zobowiązaniami wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego przynajmniej podstawowe potrzeby ludzi zostaną zaspokojone
– dodał.
Z powodu blokady UNICEF nie może dostarczyć środków pomocowych dzieciom z niepełnosprawnościami. Działania wojenne i masowe przesiedlenia utrudniają nam wsparcie zdrowia psychicznego i psychospołecznego najmłodszych. Pomimo tej niezwykle trudnej sytuacji jesteśmy na miejscu. Dostarczyliśmy 21 respiratorów, które mogą uratować życie 150 noworodków. Zwiększamy dostęp do wody pitnej, rozprowadzamy żywność terapeutyczną, badamy najmłodszych pod kątem niedożywienia, łączymy rozdzielone dzieci z rodzinami.
Jesteśmy świadkami działań wojennych, które pokazują całkowitą pogardę dla ludzkiego życia. Chrońcie cywilów. Ułatwcie dostarczanie pomocy. Uwolnijcie zakładników. Przywróćcie zawieszenie broni
– napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele ONZ: Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF; Tom Fletcher, koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych i podsekretarz generalny ds. humanitarnych OCHA; Jorge Moreira da Silva, dyrektor wykonawczy UNOPS; Philippe Lazzarini, komisarz generalny UNRWA; Cindy McCain, dyrektor wykonawcza WFP i Tedros Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
UNICEF wzywa strony do zaprzestania działań wojennych i przywrócenia zawieszenia broni. Pomoc humanitarna musi bezpiecznie docierać do osób w Strefie Gazy. Chore i ranne dzieci powinny zostać ewakuowane, aby otrzymać niezbędną opiekę medyczną. Cywile powinni być chronieni przed działaniami wojennymi, a zakładnicy muszą zostać uwolnieni. Wzywamy też rządy państw do nacisku na strony w celu zatrzymania konfliktu i zapewnienia poszanowania prawa międzynarodowego, w tym szczególnego szacunku i ochrony należnej dzieciom dotkniętym konfliktem zbrojnym.
UNICEF Polska