Bilety lotnicze muszą zdrożeć
Linie lotnicze w Europie zmuszone będą podnosić opłaty dla pasażerów, gdyż rosną koszty prowadzenia takich przedsiębiorstw.
W głównej mierze na wzrosty cen biletów lotniczych wpływają już teraz rosnące wynagrodzenia pracowników, opłaty za usługi dodatkowe i podstawowe, w tym nawigację oraz usługi cateringowe, ale nie bez znaczenia jest rentowność firm, powiedziała agencja ratingowa Fitch. Jak dodają specjaliści z Fitch, część firm lotniczych zaczęła już podnosić ceny biletów, ale na tym raczej się nie skończy i będziemy doświadczać kolejnych podwyżek.
Dodatkowo pod uwagę brać należy niestabilne i wciąż wysokie koszty, jakie firmy lotnicze ponoszą na zakup paliwa do samolotów, a i zmieniające się uwarunkowania środowiskowe. Fitch dodaje, iż od ubiegłego roku widać znaczne zmiany w cenach paliwa lotniczego, bo staniało ona w sposób znaczący, ale nie wiadomo, czy takie utrzymają się przez dłuższy okres, a i presja płacowa zaczyna mocno odbijać się na liniach lotniczych.
Fitch spodziewa się również, że ilość przewozów pasażerskich nadal będzie wzrastać, głównie w lotach krótkodystansowych, jednak wzrost będzie wolniejszy od oczekiwanego, a to również wpływać będzie na wyniki finansowe firm.
Agencja ratingowa Fitch zauważa:
– Spodziewamy się, że ożywienie będzie nadal spowalniane przez ograniczenia globalnego łańcucha dostaw. Jednak inflacja kosztowa związana z wydatkami na energię i personel prawdopodobnie spowoduje tylko pewną presję na marże operacyjne w 2023 r. Najbliższy wzrost napędzany będzie przez większą koncentrację na konsumentach i na doświadczeniach, niż na dobrach materialnych, a i wolniejszy będzie wzrost podróży służbowych i otwarcie Azji. Chociaż nie jest to jeszcze widoczne, pewien wpływ słabości makroekonomicznej można było odczuć już po wrześniu. Zakłócenia operacyjne, takie jak francuska akcja protestacyjna kontroli ruchu lotniczego, również mogą spowolnić ożywienie w tym roku. Jednak linie lotnicze będą musiały stawić czoła rosnącym kosztom wynagrodzeń zarówno w wyniku odwrócenia cięć wynagrodzeń związanych z pandemią, jak i wsparcia przyspieszenia operacji. Ponadto w tym roku wzrosną również opłaty lotniskowe, manipulacyjne, cateringowe i nawigacyjne na podstawie kosztów jednostkowych. Ceny paliw i ekspozycje walutowe również zwiększają ryzyko niższej rentowności.
Wg Fitch, ruch pasażerski w Europie wzrośnie w tym roku do poziomu 90% tego sprzed pandemii, więc z 2019 roku.
Całkowity ruch lotniczy w skali roku wzrósł o 53%, podało Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA), a w Europie jest na poziomie 88% w stosunku do tego samego okresu z 2019 roku. IATA spodziewa się jednak wzrostów pasażerskich przewozów lotniczych, które zbliżą się do wartości obserwowanych przed pandemią.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Phil Mosley on Unsplash