Bezrobocie w lutym niższe od styczniowego

Wszystko zaczyna wskazywać, że Irlandia może uniknąć najgorszego z możliwych kryzysowych scenariuszy, a nawet poradzić sobie lepiej, niż większość rozwiniętych światowych gospodarek.

Jeżeli wszystko potoczy się, jak ma to miejsce do tej pory, za kilka miesięcy będzie można z większą pewnością stwierdzić, że Zielona Wyspa uniknęła recesji, natomiast jej gospodarka ponownie ukazała swoją siłę.

Obecnie pozytywnym wskaźnikiem nazwać należy stopę bezrobocia z ubiegłego miesiąca, a wyniosła ona 4,3%, co oznacza, że w porównaniu do stycznia spadła o 0,1%, a w stosunku do lutego 2022 roku o 0,2%. Istotne jest również, że wskaźnik bezrobocia dla lutego tego roku, jest niższy o 0,5% od danych z analogicznego okresu w 2020 roku, czyli przed pandemią.

Stopa bezrobocia wg CSO dla kobiet wyniosła w lutym 4,7%, natomiast w przypadku mężczyzn 4,0%. Z tych danych wynika, że ogólna ilość osób pozostających bez pracy na koniec lutego wyniosła 116 500 osób i była o 5700 osób niższa, niż rok temu.

Główny ekonomista Grant Thornton Andrew Webb w komentarzu do wyników stwierdza:

Dane bezrobocia stanowią jeszcze większą zachętę, że gospodarka radzi sobie z wyzwaniami związanymi z inflacją i nie wydaje się, aby miało to wpływ na spowolnienie zatrudnienia w branży technologicznej. Czy ta pozytywna passa może nadal sprowadzić liczbę bezrobotnych poniżej 100 000, ostatnio osiągniętą w 2005 roku? Przeciwności ekonomiczne sugerują, że nie, ale nie stawiałbym na to.

Kolejny z komentujących dane Central Statistics Office, czyli ekonomista w Job Site Indeed Jack Kennedy dodaje, iż całkiem niedawno inne badanie CSO mówiło, że siła robocza Irlandii w IV kwartale rosła, a co za tym idzie, wzrost zatrudnienia miał być zjawiskiem trwałym. Kennedy dodał, że sektory irlandzkiej gospodarki, które odnotowały największy wzrost w IV kwartale 2022 r., to usługi administracyjne i pomocnicze, transport i magazynowanie, zakwaterowanie, żywność oraz opieka zdrowotna i socjalna.

Jack Kennedy:

– Dane CSO pokazują, że trendy zatrudnienia pozostają pozytywne i wynika to z serii optymistycznych prognoz dla irlandzkiej gospodarki. Komisja Europejska zrewidowała kilka dni temu swoje oczekiwania dotyczące wyników irlandzkiej gospodarki w 2023 r. w górę z 3,2% do 4,9%. Czyniąc to, zauważono, że irlandzki rynek pracy nadal radzi sobie „bardzo dobrze”. Stwierdzono, że wysokie oszczędności gospodarstw domowych będą stanowić podstawę dalszego wzrostu konsumpcji i oczekuje się, że inwestycje zagraniczne w pierwszej połowie tego roku będą silne. Możemy spodziewać się, że irlandzki rynek pracy pozostanie napięty, a zatrudnienie będzie nadal rosło. Dane firmy Indeed pokazują też, że pracodawcy aktywnie zatrudniają.

Z opracowania CSO wynika jednocześnie, że w kraju pracuje obecnie 2 547 500 osób i jest to najwięcej osób zatrudnionych w Irlandii od 1998 roku.

Trochę inaczej wygląda stopa bezrobocia dla osób młodych w przedziale wiekowym 15 – 24 lata i wyniosła 9,1%, co też wskazuje spadek z poziomu 10,2% z IV kwartału 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: CSO/Business Plus

Image by vishnu vijayan from Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prof. Krzysztof Szw
Jak polski mix energ