Bezpłatna szczepionka przeciwko grypie
Minister zdrowia Stephen Donnelly poinformował o rozszerzeniu okresu i grup docelowych, które będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie sezonowej.
Rozszerzenie dotyczy zarówno tego, jak i przyszłego roku, a obecnie dotyczyć będzie osób powyżej 60. roku życia i do 17 lat. Co więcej, dzieci w wieku dwóch lat i starsze, będą mogły skorzystać ze szczepionki wziewnej. Darmowy program szczepień przeciwko grypie sezonowej dostępny też będzie dla osób z niektórymi schorzeniami w formie przewlekłej, ale i dla wszystkich pracowników służby zdrowia.
Szczegółowe informacje w tej sprawie mają już lekarze rodzinni, dodał minister Donnelly.
Z darmowego programu szczepień przeciwko grypie skorzystać mogą także kobiety w ciąży, pensjonariusze domów opieki, oraz osoby, które mają kontakt z chorymi przebywającymi w opiece domowej. Z tego programu będą mogły korzystać także osoby z chorobami współistniejącymi i obciążone zespołem Downa.
Minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział:
– Osoby najbardziej narażone na skutki grypy otrzymają bezpłatną ochronę. Rozszerzenie tego programu jest szczególnie ważne, gdy weźmiemy pod uwagę presję, jaką zachorowania na grypę i hospitalizacje wywierają na naszą służbę zdrowia. Zachęcam wszystkich, którzy kwalifikują się do szczepienia, do skorzystania z oferty po rozpoczęciu programu.
Do szczepień przeciwko grypie zachęcała też pełniąca obowiązki głównego lekarza kraju dr Colette Bonner, a stwierdziła, że szczepionki są „najskuteczniejszą metodą ochrony”.
Doktor Bonner powiedziała również:
– Udostępniając bezpłatnie szczepionkę przeciwko grypie sezonowej wszystkim osobom dorosłym powyżej 60. roku życia, pomagamy chronić populację przed grypą i ograniczyć jej rozprzestrzenianie się w społeczności. To rozszerzenie ma na celu dalsze ograniczenie obciążenia naszej służby zdrowia chorobami związanymi z grypą w miesiącach zimowych.
Żeby podkreślić wagę szczepień, Centrum Nadzoru i Ochrony Zdrowia podało, że w zeszłym sezonie zimowym z powodu powikłań pogrypowych zmarło 48 osób, w tym 5 w okresie Bożego Narodzenia.
Inaczej do całej sprawy podchodzi Organizacja Pielęgniarek i Położnych, która podkreśla, że wzrost zachorowań w sezonie zimowym na grypę i Covid-19, wywiera presję na szpitale, zwiększając znacznie obciążenie placówek pacjentami. To z kolei wydłuża kolejki do lekarzy specjalistów, a także powoduje brak dostępności łóżek na oddziałach.
Wg eksperta ds. chorób zakaźnych profesora Sama McConkeya, krajowy program szczepień może zmniejszyć ilość osób przyjmowanych do szpitali o nawet 75 000 osób w sezonie.
Uwaga. Informacja, nie musi odzwierciedlać poglądu redakcji na programy szczepień.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk