Bezpłatna opieka lekarzy GP
Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych zapytał mieszkańców Irlandii, czy chcieliby darmowej opieki lekarzy rodzinnych?
Z badania, czego nietrudno się domyślić wynika, że tak, ale ESRI zaznacza, że byłoby to bardzo kosztowne dla państwa. O ile darmowe wizyty w gabinetach lekarzy rodzinnych zostałyby przyznane wszystkim mieszkańcom Irlandii, koszt dla budżetu wyniósłby w takim przypadku do 881 mln € i to już na samym początku.
Ważne jest też, że badania i analiza przeprowadzona przez Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych, zlecona została przez Departament Zdrowia, który na tej podstawie chciał się dowiedzieć, w jakim kierunku powinien zdążać system podstawowej opieki medycznej w Irlandii.
Co może zastanawiać, wcześniej Departament Zdrowia dysponował już własnymi danymi na ten temat, ale zawarł także wprowadzenie darmowej opieki medycznej w Planie Sláintecare, w którym zakłada się, że do 2027 roku, wszystkie wizyty u lekarzy GP będą bezpłatne dla osób odprowadzających składki PRSI oraz dla uprawnionych grup.
Dla szacunkowych danych na 2026 rok, koszt takiej zmiany wynosiłby od 381 do 881 milionów euro i to tylko w pierwszym roku obowiązywania, o ile pod uwagę weźmie się próg dochodowy, a od 462 do 881 milionów euro, ze wzglądu na wiek.
Autor badania dr Sheelah Connolly stwierdził w komentarzu, że taki system byłby dobry dla mieszkańców, ale i samego kraju, jednak żeby to wszystko zaczęło działać, potrzeba odpowiedniej ilości lekarzy GP.
Dr Sheelah Connolly:
– Gdyby ta polityka została wdrożona, gdyby bezpłatna opieka lekarza rodzinnego została wdrożona w 2026 r., odbyłoby się dodatkowe 1,9 do 2,3 miliona wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. Jeszcze przed Covid mieliśmy sytuację, w której w niektórych miejscach w kraju ludzie nie mogli uzyskać dostępu do lekarza rodzinnego, ponieważ w ich okolicy nie było lekarza ogólnego. Co by się stało, gdyby ta polityka została wdrożona, zapotrzebowanie na lekarzy ogólnych i wizyty u lekarzy rodzinnych znacznie by wzrosło, a biorąc pod uwagę obecne wymagania wobec lekarzy ogólnych, nie jest jasne, czy obecnie dostępna jest wystarczająca liczba lekarzy ogólnych, aby zaspokoić to dodatkowe zapotrzebowanie.
Doktor Connolly nie bez racji zauważył, że populacja Irlandii stale rośnie, ale też stale się starzeje, co znacznie zwiększać będzie zapotrzebowanie na same usługi medyczne, ale też na lekarzy, głównie pierwszego kontaktu. O ile rząd zdecyduje się na realizację pełnego programu darmowych wizyt u lekarzy GP, zlikwiduje barierę finansową, ale wytworzy z dostępnością do podstawowej opieki medycznej, więc może się wydłużyć czas oczekiwania przed gabinetami lekarzy rodzinnych, jeżeli tych, nie będzie w wystarczającej ilości.
Bogdan Feręc
Źr: NewsTalk
Photo by National Cancer Institute on Unsplash