Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Bezobjawowo nie wystarczyło, jest z objawami

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia uznała małpią ospę (MPox) za „zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, czyli nadała chorobie tę samą kategorię, którą zastosowano w przypadku wirusa Ebola, COVID i epidemii Mpox w 2022 roku.

To z kolei uruchomiło wszelkie władze medyczne na całym świecie, również w Irlandii, a w sprawie wypowiedział się szef Wydziału Zdrowia Międzynarodowego i Medycyny Tropikalnej w RCSI profesor Sam McConkey, który poinformował, że pierwszy przypadek nowego szczepu MPox 1b odnotowano w Szwecji. Wcześniej ten szczep pojawiał się tylko w Afryce. Profesor McConkey jest przekonany, że pojawi się on niebawem również w Irlandii.

Profesor Sam McConkey twierdzi:

– Jesteśmy tak otwartym i połączonym krajem, że musimy być przygotowani. Każda służba zdrowia, każdy oddział ratunkowy, każda praktyka lekarza rodzinnego musi być gotowa zdiagnozować przypadek tego nowego wirusa. MPOX musi wiedzieć, gdzie są dostępne urządzenia diagnostyczne w Narodowym Laboratorium Referencyjnym Wirusów w UCD. Mamy tutaj plan Mpox z poprzedniego wybuchu epidemii sprzed dwóch lat. To było głównie przenoszone drogą płciową i dotyczyło głównie mężczyzn. Tutaj jest prawdopodobnie inaczej, wirus jest to bardziej kontaktowy i niestety w Kongo dotyczy głównie dzieci.

Z danych, jakie przedstawił profesor, wynika, że śmiertelność przy szczepie MPox 1b jest znacznie wyższa, niż przy innych, choć ze słów wynika, że i w Irlandii należy spodziewać się przypadków śmiertelnych.

Profesor dodał:

– W Kongo lekarze mówią, że umiera około 3% do 4% dzieci. Mam nadzieję, że dzięki dobrej opiece zdrowotnej w Szwecji i tutaj śmiertelność będzie znacznie niższa, bo mamy bardzo dobrą intensywną opiekę.

Wg szefa Wydziału Zdrowia Międzynarodowego i Medycyny Tropikalnej wiadomo, jak leczyć tę chorobę, a i są sprawdzone szczepionki, tabletki i leki w zastrzykach, więc z chorobą można walczyć. Profesor McConkey jest zdania, iż rząd powinien rozpocząć akcję informacyjną i uświadamiającą społeczeństwo, a i w pełni poinformować cały personel medyczny w kraju, jak rozpoznawać małpią ospę.

Profesor Sam McConkey:

– Uważam, że jeśli zwiększymy nasze umiejętności w zakresie zdrowia publicznego i zatroszczymy się o każdego, to możemy wykonać dobrą robotę i wyjść z tego. Nie sądzę, żeby to była powszechna epidemia, taka jak COVID, jeśli o to pytasz.

Opisując objawy, profesor powiedział:

– U ludzi pojawia się wysypka w postaci plam, która w zasadzie przypomina gorszą wersję ospy wietrznej, z gorączką, dreszczami, bólem głowy i wysypką w postaci plam na całym ciele. Podobna jest do opryszczki, tyle że na całym ciele. Zazwyczaj dzieje się to w tydzień, dwa tygodnie po kontakcie. Wtedy ludzie muszą szukać pomocy lekarskiej, muszą otrzymać diagnozę, muszą poinformować o tym służbę zdrowia publicznego. Muszą wtedy zostać w swoim pokoju. Zasadniczo muszą zostać w swojej sypialni lub na zewnątrz, bez kontaktu z innymi ludźmi przez tydzień lub dwa, aż nie będą już zaraźliwi.

Profesor Sam McConkey uważa też, że najważniejszym przesłaniem dla społeczeństwa jest to, że muszą zachować czujność, ale nie lęk.

Bodgan Feręc

Źr. Newstalk

Fot. Public domain CDC

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version