Bank Centralny Irlandii ostrzegł przed ryzykiem dla gospodarki, jakie niesie ze sobą wprowadzenie przez administrację Donalda Trumpa ceł i zmian podatkowych, które wpłyną na amerykańskie korporacje międzynarodowe działające w Irlandii.
W swoim kwartalnym biuletynie Bank napisał, że wszelkie zmiany mogą wpłynąć na zatrudnienie w firmach w tym kraju, przyszłe decyzje inwestycyjne oraz podatek od osób prawnych. Ponieważ Stany Zjednoczone są największym dwustronnym partnerem handlowym Irlandii, co niesie „bezpośrednie narażenie gospodarki i finansów publicznych na zmiany w amerykańskiej polityce gospodarczej jest istotne”, a Irlandia jest „szczególnie podatna na zmiany w polityce USA”.
W raporcie wskazano, że istnieje zależność od „znacznych wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych w ostatnich latach” związanych z amerykańskimi korporacjami międzynarodowymi.
Tylko jedna trzecia z 15 mld € nieoczekiwanych zysków od firm amerykańskich jest oszczędzana w dwóch długoterminowych funduszach, chociaż Bank zalecił odłożenie całej nadwyżki podatku od osób prawnych.
Mimo ostrzeżeń dotyczących zmian planowanych przez administrację Trumpa Bank Centralny podwyższył prognozę dla irlandzkiej gospodarki krajowej i stwierdził, że wzrost gospodarczy w tym i przyszłym roku wyniesie 3,1%.
W dokumencie BCI napisano:
– Przy średniej stopie bezrobocia wynoszącej 4,5% przez prawie trzy lata, gospodarka jest w pełnym zatrudnieniu i istnieje ryzyko jej przegrzania.
W kontekście kryzysu mieszkaniowego podano, że wzrost budownictwa mieszkaniowego w 2024 r. wyhamuje, ale przewiduje się, że w 2025 r. nastąpi ożywienie. Bank podał również, że w tym roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby rozpoczętych budów nowych domów, częściowo z powodu zakończenia zwolnień z opłat pobieranych od deweloperów.
W dłuższej perspektywie bank zwrócił również uwagę na zagrożenia dla gospodarki wynikające ze starzenia się społeczeństwa, a stwierdził:
– Potencjalny wskaźnik wzrostu irlandzkiej gospodarki na mieszkańca ma się zmniejszyć do około 1,4% do połowy stulecia, ponieważ populacja w wieku produkcyjnym będzie niższa.
Bank Centralny Irlandii poinformował, że umożliwienie ludziom dłuższego pozostawania na dotychczasowych stanowiskach pracy mogłoby częściowo zrekompensować ten spadek i wesprzeć dalszy zrównoważony wzrost poziomu życia.
Bogdan Feręc
Źr. BCI
Fot. CC BY-SA 2.0 William Murphy