Automatyczne zapisy już zatwierdzone

W najbliższym czasie Irlandia przestanie być jedynym państwem w Unii Europejskiej, który nie miał ani automatycznego systemu zapisów do programów emerytalnych, ani też podobnych, w których pieniądze na jesień życia odkładane byłyby obligatoryjnie w inny sposób.

Obecne sprawa ma się ku końcowi, ponieważ po przyjęciu przez rząd ustawy o zmianach w systemie emerytalnym, projekt przesłany został do Oireachtas, więc obu izb irlandzkiego parlamentu. Posłowie procedowali nad propozycjami Departamentu Ochrony Socjalnej przez dłuższy czas, złożono szereg poprawek, ale też zostały albo zaakceptowane przez Departament Heather Humphreys, albo odrzucone przez parlamentarzystów, co utorowało drogę do głosowania w tej sprawie.

Dáil Éireann, czyli niższa izba parlamentu, więc odpowiednik polskiego Sejmu ustawę przyjął i przesłał ją do prac w Seanad.

Senatorowie przyjrzeli się szczegółowo zapisom i uznali, iż także oni mogą propozycje zatwierdzone wcześniej przez rząd i Dáil przyjąć.

Tym samym ustawa przeszła wszystkie etapy legislacyjne i mogła w przyjętej formie trafić na biurko prezydenta.

Żeby jednak stała się prawnie wiążąca, swój podpis złożyć pod nią musi prezydent Michael Daniel Higgins. O ile głowa państwa zdecyduje się podpisać dokument, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby rząd rozpoczął reformę systemu emerytalnego w Irlandii, więc wdrożył również automatyczny zapis do systemu emerytalnego.

Do programu automatycznie włączeni zostaną wszyscy zatrudnieni, którzy nie są do tej pory objęci pracowniczym programem emerytalnym lub podobnym i mają od 23 do 60 lat. Dodatkowym kryterium jest też dochód, bo osoby zarabiające poniżej 20 000 € rocznie, nie muszą z niego korzystać.

Zapisy odbędą się w sposób automatyczny, a osoby włączone do programu, zostaną o tym poinformowane w formie wiadomości z Social Welfare.

W programie przyjętym do realizacji przez rząd w Dublinie znalazła się również klauzula, a ta mówi, iż każda osoba, która została do niego włączona automatycznie, będzie mogła również z niego zrezygnować, jednak dopiero po sześciu miesiącach od chwili zapisu. Co istotne, po dwóch latach, system ponownie włączy pracownika do systemu emerytalnego, więc ponownie wymagane będzie zgłoszenie o braku zgody na udział w programie emerytalnym.

Kiedy system zacznie działać, a powinno się to stać jeszcze w tym roku, chociaż zapisy do programu ruszą w styczniu 2025 roku, każdy pracownik odprowadzać będzie pewien procent od swoich dochodów. Do tego, dokładnie taką samą kwotę odprowadzi pracodawca, a 30% trafi na konto emerytalne pracownika z państwowej kasy, więc też z pieniędzy podatnika.

Cała reforma systemu emerytalnego w Irlandii potrwać ma 10 lat, a i będzie można wybrać odpowiedni dla siebie system oszczędzania z czterech zaproponowanych strategii, więc od bezpiecznej, aż do obciążonej wyższym ryzykiem, choć również z wyższą kwotą zwrotu.

Bogdan Feręc

Źr. Oireachtas Press Office / Dept. of Social Protection

Photo by Centre for Ageing Better on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prof. Tomasz Grosse
Papierosy dla 21-lat