Australijczycy będą dostarczać prąd na Zielonej Wyspie?
To może stać się za jakiś czas, ponieważ australijski dostawca energii GloBird Energy rozważa wejście na tutejszy rynek.
Założyciel GloBird Energy John McCluskey powiedział, że jego firma mogłaby zaoferować tutejszym odbiorcom prądu, znacznie niższe stawki od proponowanych obecnie, więc przejąć znaczną część rynku, a nawet doprowadzić do sytuacji, że mniejsi gracze zniknęliby z rynku. Co istotne McCluskey wierzy, że wejście jego firmy do Irlandii, zmusiłoby gigantów energetycznych do obniżenia stawek za energię elektryczną, jaką dostarczają odbiorcom indywidualnym oraz przemysłowym.
Samo pojawienie się GloBird Energy nie będzie zbyt szybkie, chociaż do tutejszego rejestru spółek wpłynęło już zapytanie o możliwość uruchomienia działalności związanej z dostarczaniem energii, jednak obecnie dostawca oczekuje na pełną odpowiedź w tej sprawie.
John McCluskey powiedział:
– Nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów wejścia na rynek irlandzki, na tym etapie dopiero zaczynamy zbierać informacje. Od dłuższego czasu bardzo uważnie obserwujemy irlandzki rynek, ponieważ ma on wiele wspólnego z rynkiem australijskim, w tym interesują nas kwestie zmienności. Irlandzcy klienci cenią dobrą jakość i obsługę w taki sam sposób, jak Australijczycy, i uważamy, że możemy im zaoferować więcej niż to, co jest obecnie dostępne. Mam nadzieję, że wkrótce stanę na ziemi i zakończę badania due diligence, ale dokładny harmonogram jest niejasny.
Australijska firma GloBird Energy założona została w 2015 roku w stanie Wiktora w Australii i reklamuje się od tego czasu, jako „niedrogi sprzedawca prądu nowej generacji”. Do tej pory firma obecna jest już w całej Australii i oceniana jest przez tamtejsze urzędy ds. energii, jako jeden z najtańszych dostawców.
GloBird Energy nie jest, co warto zauważyć producentem prądu, a sprzedaje go przez swoją sieć redystrybucji, ale nie ma też własnej sieci energetycznej. Niskie ceny, jakie proponuje ten sprzedawca, wynikać mają z niższych kosztów prowadzenia działalności, głównie obsługi klienta i zaplecza technicznego, więc może zaproponować niższe ceny.
Jak wiemy z ostatnich danych z rynku hurtowego prądu i gazu w Europie, ceny produkcji prądu ponownie spadły, gdyż kolejny raz obniżyły się ceny gazu w sprzedaży hurtowej. Nie przełożyło się to jednak na obniżki cen detalicznych dla odbiorców w Irlandii, którzy wciąż obciążani są horrendalnie wysokimi rachunkami za prąd, a i całkiem sporo płacą za gaz, co ma to miejsce w miesiącach letnich, kiedy trend powinien być całkiem inny.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by American Public Power Association on Unsplash