AMLA zablokuje konta bankowe

Prace rozwijające nadzór nad Europejczykami toczą się w zaciszach unijnych gabinetów, jednak kiedy są publikowane, okazuje się, iż są niczym innym, jak środkiem wywierania nacisku i zaprowadzania porządku.

Tak jest z kolejnym rozwiązaniem, które wejść ma w życie 1 stycznia 2028 roku, a dotyczyć będzie sfery finansowej, chociaż wciąż się mówi, iż będzie to narzędzie przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy. Jeżeli jednak przeanalizować przepisy znajdziemy tam punkty, które nadają nieograniczone uprawnienia do nadzoru przepływy pieniędzy, jakich Europa do tej pory nie miała.

AMLA może się więc stać narzędziem do wywierania nacisku na niepokornych mieszkańców Unii Europejskiej, ale i na całe państwa, gdyby przyszło im do głowy przeciwstawić się Brukseli.

AMLĘ można porównać do kanadyjskiego systemu kontroli bankowej, który zastosowany został podczas strajków kierowców, a to wówczas rząd nakazał zablokowanie kont bankowych strajkującym kierowcom, więc odciął ich od dostępu do pieniędzy. AMLA będzie działać na tej samej zasadzie, czyli będzie dawać możliwość wstrzymywania przepływu pieniędzy, ich wypłacania, ale i dokonywania płatności elektronicznych, jeżeli władza stwierdzi, że mieszkaniec UE jest zbyt napastliwy wobec niej, a co gorsze, śmie wyrażać swoje zdanie, które nie jest zgodne z przyjętą i promowaną narracją.

Po 1 stycznia 2028 roku, wszystkie państwa członkowskie będą miały też obowiązek implementowania tej dyrektywy powołującej do życia AMLĘ na grunt krajowy, czyli będzie ona obowiązywać w całej Europie.

AMLA, a ściśle rzecz ujmując przepisy AML/CFT będą rozwijane w latach kolejnych, czyli wprowadzany ma być nowy porządek prawny w przepisach finansowych, a to może z kolei oznaczać całkowite pozbycie się z europejskiego obrotu gotówki.

W porosty słowach Unia Europejska stara się usilnie zakończyć na swoim gruncie możliwość używania nieelektronicznych pieniędzy, więc wziąć przepływy finansowe pod pełny nadzór.

Dlaczego potocznie mówi się AMLA, otóż to skrót, który również poniekąd wprowadza w błąd, bo oznacza Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, a po angielsku brzmi the Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism Authority. AMLA formalnie zaczęła swoje istnienie 26 czerwca 2024 roku, a jej siedziba znajduje się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Działalność na pełną skalę AMLA rozpocznie w 2025 roku.

Bogdan Feręc

Źr. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1620 z dnia 31 maja 2024 r. w sprawie ustanowienia Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 1094/2010 i (UE) nr 1095/2010

Photo by Nathana Rebouças on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EBC chce przyspieszy
Nieruchomości ponow