Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Alkohol najczęstszą przyczyną utonięć

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Według statystyk WHO utonięcie to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów. Latem w Polsce niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie pod wodą. Tylko w czerwcu i lipcu utonęło 135 osób, a od początku 2024 roku liczba utonięć sięga 259 ofiar.

Wysokie temperatury tego lata sprawiają, że większość wolnego czasu spędzamy nad wodą. Okres wakacyjny z uwagi na zwiększoną ilość zagrożeń jest czasem bardzo intensywnym dla służb dbających o nasze bezpieczeństwo.  

– Każde utonięcie jest niewyobrażalną tragedią dla najbliższych ofiar, niemniej i nam, ratownikom, na długie lata pozostaje w pamięci traumatyczny obraz tego, co zostaje na plaży po zmarłym w wodzie człowieku. Niestety zbyt często także znajdujące się tam puste butelki po alkoholu. Dlatego apelujemy, aby wypoczywając nad akwenami nigdy nie tracić rozsądku. Alkohol nad wodą nigdy nie jest bezpieczny! Reagujmy, jeśli widzimy jakiekolwiek zagrożenie. Pamiętajmy, że jesteśmy wzajemnie za siebie odpowiedzialni. Jeśli zachowujemy się bezpiecznie, nasze życie i zdrowie też są bezpieczne. – mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Sterliński, lekarz, ratownik wodny Legionowskiego WOPR.

Niezależnie od wszystkiego warto zapisać w pamięci telefonu numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100 

Co druga ofiara utonięcia w Polsce miała ponad 50 lat, a co piąta osoba przed utonięciem spożywała alkohol.

Ruch

Skok na główkę? Tylko w basenie – tak robią zawodowi pływacy

Jak tłumaczą specjaliści alkohol powoduje zaburzenia percepcji, uśpienie czujności. 

– Decyzja, żeby orzeźwić się w wodzie po spożyciu alkoholu, nie jest racjonalna, ale często nie zapada też w pełni świadomie. To prosty krok do tragedii – mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego WOPR.
Każdego roku w Polsce w wodzie traci życie około 500 osób. 

O czym warto pamiętać wypoczywając nad wodą:

Pamiętaj co oznaczają kolory flag na kąpielisku: 
– biała flaga – kąpiel dozwolona, 
– czerwona flaga – kąpiel zabroniona, 
– brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

Policjanci proszą, aby zwracać także uwagę na wypoczywające obok osoby, bo może przydarzyć się sytuacja, że one też mogą potrzebować naszej pomocy.

W przypadkach zagrożenia zawsze należy niezwłocznie zgłaszać ten fakt służbom, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

zdj. P.Werewka

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version