Irlandia ma jeden z najwyższych w Europie podatek akcyzowy, co daje za jeden kieliszek wina 80 centów, a jak wynika z badania, powoduje to problemy z utrzymaniem w sektorze pubów i barów.
Dlatego w raporcie ekonomisty Anthony’ego Foleya z Dublin City University znalazła się informacja, że akcyza powinna zostać obniżona, co pomoże całej branży, a dokument sporządzony był na zlecenie grupy lobbystycznej napojów alkoholowych. Z tego dowiemy się natomiast, że np. we Francji, jak podkreśla Irlandzka Grupa Przemysłu Napojów (DIGI), ten sam podatek wyniesie od jednego kieliszka 1 cent, a 15 państw członkowskich Unii Europejskiej, nie pobiera w ogóle takiego podatku. Wśród tych państw można wymienić Niemcy, Włochy, Portugalię i Hiszpanię, mówi się w raporcie.
Z opracowania dowiemy się również, że Irlandia ma drugą co do wielkości stawkę akcyzy na piwo, a ta jest o 11 razy wyższa, niż płaci się w pubach w Niemczech, natomiast najwyższa stawka akcyzy na piwo obowiązuje w Finlandii.
W ujęciu ogólnym Irlandia ma trzecią co do wysokości akcyzę na wyroby spirytusowe w całej Unii Europejskiej – włącznie z Wielką Brytanią. Oznacza to, że podatek za butelkę whisky w jest również znacznie wyższy, niż w innych państwach bloku, chociaż Irlandia jest producentem tego napoju alkoholowego, a za jedną butelkę o pojemności 0,7 litra akcyza wynosi niecałe 12 €. Dla porównania w Hiszpanii ten sam podatek od irlandzkiej whisky wyniesie już tylko 2,69 €.
Przed Irlandią w zakresie pobierania podatku akcyzowego od wyrobów spirytusowych są tylko Finlandia i Szwecja, a państwem o najwyższej stawce akcyzy za hektolitr czystego spirytusu jest Finlandia, gdzie podatek ten jest wyższy od irlandzkiego o 22,1%.
To nie wszystko, co czyni ceny alkoholi w Irlandii drogim, bo doliczyć do tego należy 23% podatku VAT, a ogółem Skarb Państwa zbiera od alkoholi od 30 do 35 procent z ich ceny łącznej.
To te właśnie obciążenia, jak mówi grupa lobbystyczna Drinks Industry Group of Ireland, przyczyniły się do zamknięcia od 2005 roku prawie 2000 pubów w całym kraju. W związku z tym DIGI wezwało rząd do dostosowania podatku akcyzowego w kraju do wysokości podatków akcyzowych w innych państwach UE. W konsekwencji poprawi się reputację Irlandii wśród turystów, a i przyczyni się do wyższej sprzedaży alkoholi, więc Skarb Państwa nie straci na tej obniżce.
Obecnie postuluje się, aby akcyza na alkohole obniżona została o 15%, co da wzrost dochodów dla sprzedawców na poziomie 7,5% i poprawi się wówczas ich kondycja finansowa.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Jamie Street on Unsplash