Zarząd jednego z największych banków, jakie działają w Irlandii, poinformował, że na najbliższe lata zaplanował już zwolnienia pracownicze, a stanie się to za sprawą automatyzacji kolejnych usług, jakie oferuje.
Zwolnienia dotyczyć mają około 150 osób, a te stracą zatrudnienie w AIB w okresie najbliższych trzech lat. Bank dodaje, iż odbywać się to będzie w ramach dobrowolnych zwolnień pracowniczych, jednak musi się dokonać, gdyż rozwój technologiczny, jaki widoczny jest również w sektorze bankowym, nie wymaga tak dużej ilości pracowników.
Plany zwolnień, jak dodaje AIB, konsultowano już z irlandzkim Financial Service Union, a sama redukcja etatów odbywać się będzie na podstawie porozumienia, jakie zawarto pomiędzy bankiem a związkiem zawodowym reprezentującym pracowników bankowych.
O planach zwolnień poinformował rzecznik AIB, który stwierdził:
– Po konsultacjach z Unią Usług Finansowych proponujemy maksymalnie 150 zwolnień na zasadzie dobrowolności w ciągu najbliższych trzech lat. Wszelkie dobrowolne zwolnienia będą odbywać się zgodnie z obowiązującym porozumieniem, zawartym między bankiem a związkiem zawodowym. Nasz trzyletni plan strategiczny koncentruje się na obsłudze klientów banku, dalszym udoskonalaniu naszego portfela kredytowego i zwiększeniu efektywności operacyjnej. Zaplanowane dobrowolne zwolnienia dotyczą obszarów, w których możemy zwiększyć wydajność i automatyzację lub w których potrzeba mniej współpracowników, biorąc pod uwagę, że problemy związane ze starszymi problemami zostały w dużej mierze rozwiązane.
Rzecznik banku AIB dodał również:
– Bank stale dąży do utrzymania poziomu usług świadczonych klientom na dotychczasowym poziomie.
AIB odkupiło niedawno kolejny pakiet swoich akcji od irlandzkiego rządu, więc zmniejszyło jego udział w aktywach tego domu bankowego, a Skarb Państwa posiada obecnie w AIB 25,5% udziałów. AIB zapowiada, że w latach kolejnych chce zmniejszyć udział państwa w swoich aktywach akcyjnych, więc sugeruje, że wciąż będzie nabywać akcje, jakie są w posiadaniu władz Irlandii.
Doprowadzić ma to do pełnej niezależności od irlandzkiego państwa i przejście procesu pełnej prywatyzacji AIB.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo CC BY-SA 3.0 Ted Bradley