AI zagrożeniem dla niezależnego dziennikarstwa

Coraz szerzej sztuczna inteligencja wdziera się w życie informacyjne, a nawet czynionych jest wiele prób, aby publikować teksty wygenerowane przez AI.

Obecnie takich wiadomości nie jest wiele, poddawane są analizie zasięgi dotyczące publikacji sztucznej inteligencji, ale należy widzieć w takim kierunku rozwoju informacyjnego zagrożenia. O ile już teraz mamy  do czynienia z prasą, radiem i telewizją, która może sprzyjać wybranej opcji politycznej, tak po zaprzęgnięciu na pełną skalę sztucznej inteligencji do pracy dziennikarskiej, jedynie słuszna opcja pojawiać się będzie na łamach gazet, jeśli przetrwają, radia i telewizji. 

Będzie można wtedy, co możliwe jest już teraz, wygenerować głosy znanych i lubianych prezenterów radiowych oraz telewizyjnych, stworzyć ich cyfrowy obraz i większość z nas nie będzie mogła odróżnić ich od oryginału, ale też zdigitalizowanej kopii. 

Ważne jest w tym wszystkim jedno, więc zawartość informacji, a ta prawdopodobnie straci komentarze, utraci możliwość przedstawienia interpretacji wydarzenia, ale będzie też taką, która odpowiadać będzie zarządcom kraju lub świata. 

Będzie to kres dziennikarstwa, krytykowanego obecnie przez wielu odbiorców, ale wciąż przepełnionego opinią własną i przybliżającym zmieniający się świat.

Przy okazji przypomnę pewną opinię, nieżyjącej już, a doskonałej dziennikarki radiowej radia Tok FM, Anny Laszuk, którą zapytano niegdyś o opinię na temat obiektywizmu u dziennikarzy. Powiedziała wtedy, że coś takiego w ogóle nie istnieje, z czym należy się zgodzić. Przecież nasze patrzenie na świat jest wypadkową naszych przeżyć, nauki wyniesionej z domu, podczas całego procesu nauczania w szkołach, ale też doświadczeń życiowych, które wpływają na nasze opinie. To właśnie sprawia, iż dokładnie tak samo, jak każdy inny człowiek, patrzeć możemy na świat i dziejące się na nim sprawy w podobny lub odmienny od ogółu sposób, co pozbawia możliwości bycia przez całe życie zawodowe obiektywnym. Można próbować, ale to i tak nic nie zmieni. 

Bogdan Feręc

Photo by Markus Winkler on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Felieton sobotni Jan
Kryzysu zbożowego m