Agencja ds. zwalczania przemocy domowej powstanie do stycznia

Na posiedzeniu Rady Ministrów zapaść ma decyzja o utworzeniu państwowej agencji zajmującej się zwalczaniem przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć.

Organ, który powstanie najdalej do stycznia 2024 roku, zajmować się będzie świadczeniem usług ofiarom przemocy domowej, w tym zakwaterowania, prowadzić będzie telefony zaufania i udostępni różnego typu formy wsparcia, ale prowadzić ma również kampanie uświadamiające i prowadzić badania. Agencja powstanie na bazie przepisów o zerowej tolerancji dla przemocy domowej, nie wyłączając żadnej z form.

Agencja nadzorowana będzie bezpośrednio przez nową Radę Nadzorczą Wysokiego Szczebla, a zarząd stanowić będą najwyżsi urzędnicy służby cywilnej z Departamentu Premiera i Departamentu Sprawiedliwości. Organ współpracować ma również z Rzecznikiem Praw Dziecka, aby udzielać wsparcia i pomocy w zakresie kierowanym do dzieci, ale będzie też wskazywał kierunki, w jakich powinny być rozwijane programy pomocowe dla nieletnich.

Plan powstania ustawy powołującej agencję do życia, przedstawiony zostanie na Radzie Ministrów przez pełniącego obowiązki ministra sprawiedliwości Simona Harrisa, a ten spodziewa się, że jego projekt zostanie zatwierdzony. Wcześniej Rada Ministrów ds. Spraw Społecznych i Równości stwierdziła, że agencja podlegać powinna nadzorowi politycznemu, więc dlatego kontrolę nad prawidłowym jej działaniem sprawować będą urzędnicy z Departamentów Premiera i Sprawiedliwości.

Agencja wpisuje się program Trzeciej Krajowej Strategii na rzecz Przeciwdziałania Przemocy Domowej, co stało się kluczowym programem, jaki wdrażała od chwili objęcia funkcji ministra sprawiedliwości przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim minister Helen McEntee.

Wcześniejsze działania minister McEntee wprowadziły m.in. podwojenie kar dla osób uznanych za winne przemocy domowej, za co grozi obecnie kara do 10 lat pozbawienia wolności, ale też podwojona została ilość miejsc w schroniskach dla ofiar przemocy domowej. Stało się to kosztem ponad 360 mln €.

Ministrowie dowiedzą się też dzisiaj o działaniach, jakie podejmowane są przez instytucje państwowe w zakresie przyjmowania uchodźców. Gabinet ma również przyjąć program obchodów 100. rocznicy irlandzkiej wojny domowej, która toczyła się od 28 czerwca 1922 do 24 maja 1923 roku, a nastąpiła po irlandzkiej wojnie o niepodległość i uwolnieniu spod brytyjskiego panowania. Wojna prowadzona była między Tymczasowym Rządem Irlandii a Irlandzką Armią Republikańską. Tłem irlandzkiej wojny domowej stało się przyjęcie przez rząd tymczasowy warunków traktatu i podpisaniem umów, które w grudniu 1922 roku uznawały Irlandię za państwo wolne a opozycją „antytraktatową”, uznającą dokumenty i jego podpisanie za zdradę Republiki Irlandzkiej, która proklamowana została w 1916 roku po Powstaniu Wielkanocnym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Sara Rolin on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ile Rosja traci na u
PKEE: pracując zdal