Do An Bord Pleanála wpłynął wniosek sprzeciwiający się budowie na lotnisku w Dublinie nowego obiektu Ryanair, który może mieć zdolność blokowania niektórych operacji wykonywanych przez Aer Lingus, twierdzi ten przewoźnik.
Aer Lingus przekonany jest, że nowy hangar Ryanair, w którym obsługiwane będą samoloty Ryanair, „będzie miał fundamentalny wpływ na zdolność Aer Lingus do wykonywania codziennych operacji”. Obiekt, jaki wybudować chce Ryanair, kosztować ma 40 mln €, a poprawić możliwości techniczne obsługi rosnącej ilości samolotów, jakie stacjonują w dublińskiej bazie Ryanair.
Hangar jednocześnie mógłby obsługiwać cztery maszyny, a zlokalizowany być 820 metrów od terminala numer 1 i dać dodatkowe ponad 200 miejsc pracy dla techników i inżynierów.
Konsultant ds. planowania w Aer Lingus Kevin Hughes powiedział, że władze lotniska zapewniały reprezentowaną przez niego linię, iż obiekt, nie będzie miał wpływu na prowadzenie działalności przez Aer Lingus, jednak do tej pory część z kwestionowanych rozwiązań, nie doczekało się odpowiedzi, a i nie zostały podjęte próby zniwelowania obaw.
Tym samym Aer Lingus uznał, że inwestycja Ryanair, będzie dla przewoźnika szkodliwa.
Wniosek Aer Lingus dotyczy również wstrzymania pozwolenia na budowę hali Ryanair, jakie wydała Rada Hrabstwa Fingal, co miało miejsce w grudniu 2023 roku. W tym jednak przypadku Aer Lingus musi uzyskać zezwolenie, aby odwołać się od tej decyzji, a najłatwiejszą drogą będzie wstrzymanie inwestycji przez An Bord Pleanála, co stanie się podstawą do innych działań podejmowanych przez Aer Lingus.
Linia, którą reprezentuje Kevin Hughes, jest przekonana, że budowa hangaru Ryanair, wpłynie na operacje, jakie prowadzi Aer Lingus w hangarze numer 6, a lokalizacja hali irlandzkiego przewoźnika, będzie miała wpływ na zdolności operacyjne Aer Lingus. Najwięcej obaw powstało w zakresie miejsc postojowych dla samolotów Aer Lingus, ale też manewrów, jakie wykonują maszyny tego przewoźnika, a we wniosku uwzględniono m.in. promień skrętu największych samolotów Aer Lingus, czyli Airbusów A330.
We wniosku zaznaczono również, że budowa hangaru Ryanair, może mieć wpływ na bezpieczeństwo poruszających się po drogach kołowania pojazdów i pieszych na obszarze planowanej inwestycji.
Aer Lingus obawia się również, że zagęszczenie ruchu samolotów w okolicach płyt postojowych oraz na drogach kołowania przy ich hangarze numer 6, potencjalnie wpłynie na wzrost zagrożenia kolizjami.
Bogdan Feręc
Źr. Breaking News
Photo by Miguel Ángel Sanz on Unsplash