Aby wprowadzić bezpłatny program antykoncepcji, potrzebna jest jasność
Wymagana jest teraz przejrzystość od Departamentu Zdrowia o dniu rozpoczęcia wdrażania programu bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat.
Od Departamentu Zdrowia wymagana jest jasność co do daty rozpoczęcia wdrażania programu bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat, powiedział poseł Fine Gael Colm Burke.
Parlamentarzysta wezwał również do ogólnokrajowej kampanii, aby kobiety kwalifikujące się do programu wiedziały, jak i gdzie mogą uzyskać dostęp do usługi.
Poseł Burke powiedział:
– Program bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku 17-25 lat ma rozpocząć się na początku września, co należy przyjąć z zadowoleniem. Jednak młode kobiety potrzebują wyjaśnienia, kiedy dokładnie mogą skorzystać z bezpłatnej antykoncepcji i który lekarz w ich społeczności ją zapewni. Konsultacje u lekarza rodzinnego, powtórne recepty i rodzaj środka antykoncepcyjnego, który pacjent może wybrać, wiążą się ze znacznymi kosztami. Szacuje się, że pigułka antykoncepcyjna i podobne środki antykoncepcyjne wydawane wielokrotnie na receptę kosztują od 65 do 100 euro, co sześć miesięcy, a koszty są wyższe w przypadku długo działających odwracalnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego to pozytywne działanie, że rząd może najpierw pomóc młodszym kobietom, które mają większe trudności w dostępie do antykoncepcji, gdzie koszt jest barierą. Niektóre kobiety objęte programem będą stosować antykoncepcję po raz pierwszy, dlatego ważne jest, abyśmy przeprowadzili ogólnokrajową kampanię informacyjną skierowaną do osób uprawnionych do korzystania z programu, która powinna obejmować kanały radiowe i nadawcze, a także media społecznościowe. Minister Zdrowia potwierdził, że program antykoncepcji pokryje pełny koszt antykoncepcji wydawanej na receptę, w tym koszty niezbędnych konsultacji, dopasowania i/lub usunięcia różnych rodzajów długo działającej odwracalnej antykoncepcji (LARC) oraz wszelkich niezbędnych kontroli. Pokryje również koszty zapewnienia szerokiej gamy opcji antykoncepcji obecnie dostępnych dla posiadaczy kart GMS (medycznych), które będą również dostępne w ramach tego programu, w tym zastrzyków antykoncepcyjnych, implantów, IUS i IUD (cewek), plastra antykoncepcyjnego, pierścieni oraz różnych form doustnych pigułek antykoncepcyjnych. Pozytywne jest również to, że antykoncepcja awaryjna, która w niektórych aptekach zwykle kosztuje 35 euro, będzie również dostępna dla osób kwalifikujących się w ramach tego programu. Antykoncepcja to nie tylko problem zdrowotny kobiet, ale koszty ponoszą zazwyczaj kobiety i rodzice/opiekunowie nastoletnich dziewcząt, którym jest przepisywana. Jest również stosowana w leczeniu szeregu innych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby rząd wspierał dostęp do opieki dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: Fine Gael