Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Abonament TV pozostanie bez zmian

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wieloletni spór o zasady finansowania mediów publicznych powoli dobiega końca, a wszystko będzie miało swój finał w przyszłą środę, zapowiedział premier Simon Harris.

W przyszłym tygodniu Rada Ministrów przyjąć ma wieloletni plan finansowania mediów publicznych w Irlandii, a zapowiada się, że abonament będzie miał formę hybrydową, czyli część opłat wnoszonych będzie przez mieszkańców kraju, a w części funduszy pochodzić będą z państwowej kasy, więc też z pieniędzy mieszkańców kraju. Pełny plan modernizacji abonamentu telewizyjnego przedstawiony zostanie ministrom w następną środę, co zapowiedział premier Harris, a szczegóły omówione zostały już w Departamencie Finansów, Wydatków Publicznych i Reform, ale również w Departamencie Łączności.

Jak wiadomo ze źródeł zbliżonych do premiera, abonament w wysokości 160 € rocznie zostanie utrzymany, jednak nie ma jeszcze jasnych deklaracji, w jaki sposób i przez kogo nadzorowane będzie jego pobieranie. Do tego zagwarantowana ma zostać wieloletnia droga finansowania z budżetu kraju, aby nadawca publiczny mógł realizować swoją misję informacyjno-edukacyjną.

Do takiego rozwiązania przychylała się minister ds. mediów Catherine Martin, co jak widać, przypadło do gustu także premierowi, chociaż innych rozwiązań życzyłby sobie wicepremier Micheál Martin. To właśnie powodowało, że rząd podzielony był w tej sprawie, a nawet można powiedzieć, że każde z ugrupowań koalicyjnych miał inny pomysł na finansowanie mediów publicznych, jednak na wyraźne żądanie premiera Harrisa, prace nad nowymi regulacjami miały zakończyć się w trybie pilnym.

Zagorzały przeciwnik takiego rozwiązania, czyli wicepremier i lider Fianna Fáil Micheál Martin jest zdania, że to rozwiązanie ma wiele wad, a na dodatek może narazić media publiczne na wpływy polityczne.

Do tej pory model finansowania nadawców publicznych różni się nieco od zaproponowanego, ponieważ utrzymywani są oni z pieniędzy abonamentowych, a rząd wyłącznie dotuje środkami budżetowymi ich działalność. Zmiana będzie więc istotna, gdyż po zmianie ustawy o mediach narodowych, Skarb Państwa zobowiązany będzie do przekazywania ustalonych kwot na konta nadawców publicznych.

Zapytany przez dziennikarzy o sposób finansowania mediów publicznych premier Simon Harris odpowiedział:

– Moim zdaniem istnieją dwa sposoby finansowania nadawców publicznych: można skorzystać z jakiejś formy zreformowanego modelu opłat abonamentowych lub skorzystać z finansowania bezpośrednio ze środków Skarbu Państwa. Jednak to trochę słaby sposób patrzenia na to. Być może jest jakieś wyjście pośrodku.

– Ustaliłem kilka zasad, które są dla mnie bardzo ważne. Nie chcę, aby jakikolwiek podatnik musiał płacić więcej za abonament niż obecnie. Chcę mieć świadomość, co finansujemy w zakresie nadawania publicznego. Chciałbym zobaczyć, w jaki sposób można wspierać doskonałe nadawanie programów publicznych przez RTÉ, ale także docenić fakt, że nadawanie programów publicznych jest również realizowane przez inne media, czy to niezależne stacje telewizyjne, czy lokalne radio lub lokalne media, są to jedne z kluczowych kwestii.

– Jest to dla mnie naprawdę ważne, chcę, żeby ten model był zrównoważony, nie chcę, żeby rząd robił coś, co po prostu wygląda na wspaniałe, np. uporządkowaliśmy na kilka miesięcy kwestię nadawania publicznego. Chcę wiedzieć, że niezależnie od tego, jaki model finansowania jest wdrożony, jest trwały i może być długotrwały, i myślę, że wszystkie te zasady mogą zostać spełnione.

– Mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić tę sprawę do końca w przyszłym tygodniu, chciałbym, żeby tak się stało, ta saga trwa już o wiele za długo.

W tej sprawie wypowiedział się również poseł Sinn Féin Thomas Gould, który jest zdania, iż utrzymanie abonamentu telewizyjnego w obecnej wysokości „jest złą decyzją”.

Poseł stwierdza:

– Mamy teraz sytuację, w której podatek od gospodarstw domowych, który przedstawiciele rządu określili jako regresywny i przestarzały, zostanie utrzymany. Jest to wstrząsającym aktem oskarżenia bezczynność tego rządu.

Przedstawiciel Sinn Féin dodał, że RTÉ, jak i inne instytucje państwowe, powinno wejść pod nadzór Kontrolera i Audytora Generalnego Republiki Irlandii, skoro stałe środki państwowe przekazywane będą na działalność mediów narodowych.

Poseł Gould dodał:

– Pozwoli to uniknąć kolejnego skandalu wywołanego przez rząd chowający głowę w piasek. Prawda jest taka, że ​​ta decyzja oznacza, że ​​nadal będziemy świadkami procesu sądowego zwykłych ludzi, którzy nie płacą tego regresywnego podatku.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Image by Victoria from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version