Abonament telewizyjny do likwidacji

Parlamentarna Komisja ds. Mediów w Irlandii ma wkrótce zalecić, aby w kraju całkowicie zniesiony został abonament telewizyjny, który wynosi obecnie 160 € rocznie.

To jednak zlikwiduje jedynie tę formę finansowania mediów publicznych na wyspie, jednak muszą być one finansowane, więc Komisja uznała, że zająć się tym powinna Coimisiún na Meán. Pieniądze na funkcjonowanie RTÉ, czyli narodowego nadawcy publicznego radiowo-telewizyjnego pochodzić mają ze środków państwowych, więc z podatków.

Nie jest jasne, czy w takim przypadku pojawi się w kraju kolejna danina, z której pieniądze przeznaczone będą na działalność radia i telewizji, czy może podniesiony zostanie któryś z istniejących podatków, aby zwiększyć dochody Skarbu Państwa.

Zalecenie Komisji ds. Mediów stanie się jednak powodem do kolejnych kontrowersji, a i może dodatkowo popsuć stosunki na linii Fine Gael – Fianna Fáil – Zieloni, bo te ugrupowania mają odmienne zdania na temat finansowania publicznego nadawcy.

Propozycja z całą pewnością przypadnie do gustu Zielonym, bo będzie zgodna z ich oczekiwaniami, ale nie w przypadku dwóch największych ugrupowań koalicyjnych, a te są zdania, że mieszkańcy kraju powinni osobiście wpłacać pieniądze na działanie mediów publicznych.

Wcześniej mówiło się o zmianie formy finansowania mediów publicznych w Irlandii, jednak byłaby to tylko kosmetyka, a i wprowadzone miałyby zostać narzędzia, które blokowałyby możliwość unikania wnoszenia opłat na media.

Fianna Fáil jest przekonana, że sprawę rozwiąże, gdy zbieraniem abonamentu zajmie się Revenue, które ma znacznie więcej form nacisku i właściwie niemożliwe jest w takiej sytuacji uniknięcie opłaty abonamentowej.

Irlandzki Urząd Skarbowy miałby również zyskać uprawnienia, w których mówi się o ściąganiu opłaty telewizyjnej z kont mieszkańców Irlandii, o ile ten jej dobrowolnie nie odprowadzi. Mówi się również, że abonament dotyczyć ma wszystkich urządzeń z możliwością przekazywania obrazu i dźwięku, więc także komputerów, laptopów, iPadów, których przekątna jest większa niż 9 cali.

Fine Gael chce innego modelu finansowania publicznego nadawcy, więc opierającego się na opłacie hybrydowej, gdzie część kosztów pokrywa się ze środków Skarbu Państwa, a część bezpośrednio z kieszeni użytkowników lub potencjalnych użytkowników mediów publicznych.

Rząd zapewniał niedawno, że sprawa zostanie rozwiązana jeszcze przed wakacjami, jednak nie wydaje się, by to się udało, czyli serial o abonamencie, trwać może jeszcze przez jakiś czas.

*

W mojej opinii nie jest ważne, jak pobierane i przekazywane będą pieniądze na działalność mediów publicznych, więc, czy zajmie się tym Revenue, An Post lub inna instytucja, a pieniądze płynąć będą z wykorzystaniem Skarbu Państwa, albo osobistych kont bankowych, bo w każdym z przypadków i tak pochodzić będą z naszych kieszeni. Oznacza to, że wojenka trzech partii zasiadających w rządzie, pozbawiana jest sensu i powinna być zakończona natychmiast.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czcze obietnice
Drastyczne podwyżki