Dudki coraz chętniej przebywają w Irlandii

Dudki to ptaki migrujące, egzotyczne i czasami widywane były w Irlandii, ale w ostatnich latach obserwuje się ich na wyspie znacznie większą ilość, a i zaczęto się zastanawiać, czy nie mają przypadkiem zamiaru zadomowić się tu na stałe.
Dudki najczęściej widywane są na irlandzkiej wsi, gdzie mają swobodny dostęp do pożywienia, ale znajdują też odpowiednio spokojne tereny do bytowania. W tym roku, jak mówią ornitolodzy, zaobserwowano rekordową ilość tych ptaków w Irlandii, a opowiedział o tym Paul Connaughton z Irish Rare Birds Committee, który stwierdza:
– Co roku wiosną przylatuje do nas kilka dudków z Europy kontynentalnej. Jednak ten rok był po prostu bezprecedensowy, zanotowano ponad 130 przypadków. Normalnie przybywa nas garstka, ale w dobrym roku, przy dobrym napływie, przylatywało 20. To jest naprawdę coś zupełnie bezprecedensowego.
Dudki najczęściej występują w na południu Europy, ale wraz z pojawiającą się jesienią, odlatują do południowych części Afryki. W porze wczesnej wiosny ponownie ruszają w długą drogę powrotną, aby w Europie założyć gniazda i wyprowadzić lęgi.
Paul Connaughton mówi dalej:
– Czasami, gdy wieje silny południowy wiatr, pomaga im to poruszać się bardzo, bardzo szybko. Mogą zostać zdmuchnięte znad swoich lęgowisk. Nazywamy to przelatywaniem nad nimi – wówczas przelatują nad lęgowiskiem i uderzają w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii lub Irlandii.
Specjaliści ds. ptasich zachowań zastanawiają się obecnie, czy tak duża w tym roku grupa tych ptaków, mogłaby zadomowić się w Irlandii na stałe, a właściwie, czy będzie tutaj wracać i zakładać gniazda. Zdarzało się wielokrotnie, że Dudki były w Irlandii przez kilka do kilkunastu dni, a następnie wracały na kontynent, aby tam znajdować lepsze warunki bytowania.
Dudki żywią się przede wszystkim jaszczurkami i drobnymi gryzoniami, nie gardzą ziarnem, ale co ważne, wolą cieplejszy od irlandzkiego klimat. Co jednak też jest istotne, irlandzka wieś zapewnia Dudkom spokój i odpowiednie ilości pożywienia, więc nie można wykluczyć, że powstanie grupa tych ptaków, która corocznie będzie powracać na Zieloną Wyspę.
Paul Connaughton dodał:
– Mamy świetną pogodę, niektóre Dudki, które tu przybyły, mogą rozejrzeć się po okolicy, mogą pomyśleć: «Wcale nie jest tu tak źle». Możemy podjąć próbę hodowli; w Wielkiej Brytanii zdarza się to sporadycznie. Około dwóch lat temu para rozmnażała się gdzieś w Anglii; możliwe więc, że nieco rozszerzają swój zasięg występowania.
Dudki żyją od 10 do 15 lat.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Mosharraf Hossain on Unsplash