Irlandzki rząd przygotowuje się na masowe przyjazdy osób deportowanych z USA – Studio Dublin – 24.01.2025 r.

Piątkowy poranek w sieci Radia Wnet należy do Studia Dublin, w którym informacje, przegląd wydarzeń tygodnia i rozmowy.

  • Przez Szmaragdową Wyspę przechodzi jedna z najcięższych burz w historii. W piątek rano informowano o odcięciu od prądu 550 tys. mieszkań.
  • Media irlandzkie informują, że Donald Trump „znów atakuje Europę”. Prezydent Stanów Zjednoczonych zarzucił Unii Europejskiej wykorzystywanie Stanów Zjednoczonych. Donald Trump skrytykował też obowiązujące w Europie regulacje – donosi „Irish Times”.

Podczas wirtualnego wystąpienia na Forum Ekonomicznym Davos Donald Trump nie krył niechęci do Unii Europejskiej. Unia traktuje nas bardzo niesprawiedliwie, bardzo źle – powiedział.

Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że Europa nakłada na Stany Zjednoczone bardzo wysoki i bardzo zły podatek, ale nie wyjaśnił jaki podatek ma na myśli – kontynuują reporterzy „Irish Times”.

  • Federalny sędzia Stanów Zjednoczonych tymczasowo zablokował zarządzenie prezydenta Donalda Trumpa ograniczające możliwość uzyskania obywatelstwa amerykańskiego z tytułu urodzenia. I o tym donosi portal gazety irlandzkiej Independent. Sędzia stwierdził, że dekret, który miał być w życie w lutym był rażąco niezgodny z konstytucją. 
  • Prezydent Donald Trump odtajnił także akta związane ze śmiercią Johna Fidgeralda Kennedy’ego, Roberta Kennedy’ego i Martina Luthera Kinga. Ponadto ułaskawił 23 działaczy antyaborcyjnych i podpistał zarządzenie wykonawcze dotyczące kryptowalut, sztucznej inteligencji i uznania plemienia Lumbi z Karoliny Północnej – donosi „Irish Independent”.
  • Gordon Brown, były premier rządu Wielkiej Brytanii, apeluje do Donalda Trumpa o ponowne przemyślnie decyzji o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślając, że organizacja jest kluczowa w walce z globalnymi zagrożeniami zdrowotnymi.
  • premier Micheal Martin spotkał się z prezydentem Irlandii, Michalem Danielem Higginsem. Prezydent Higgins wręczył Martinowi insygnia władzy, czyli pieczęć premiera i pieczęć rządu, co nadaje zarówno szefowi rządu, jak i ministrom konstytucyjne uprawnienia do kierowania państwem Republiką Po powrocie do Doyle Ayrann odbyła się kolejna część posiedzenia, na której premier  Micheal Martin ogłosił skład swojego gabinetu i wręczył ministerialne teki. Simon Harris został wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i handlu oraz ministrem obrony. Pascal Donahue, tu nie było zaskoczenia, ministrem finansów. Natomiast ministrem sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i imigracji Republiki Irlandii Został Jim O’Callaghan.
Micheal Martin, szef Fianna Fail. Fot. materiały prasowe Fianna Fail

Wysłuchaj całej audycji już teraz!

Tym razem za moją nieobecność odpowiedzialny był brak internetu i połącznenia z siecią telefonii komórkowej. Jednak w przyszłym tygodniu będę w piątek, sobotę, a może nawet w niedzielę i to prosto z Dublina.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Plastikowe opakowani
Pierwsza droga oddan