Nowy gabinet od przyszłego tygodnia

Kończy się irlandzki okres bez rządu, o czym mówią już nawet politycy z najwyższej półki, a i ustalono, jak długo premierem będzie Micheál Martin, by zastąpił go później Simon Harris.

Porozumienie rządowe obejmuje kwestie kierowania gabinetem, na którego czele stać będzie przez 3 lata lider Fianna Fáil, a na dwa lata do końca pełnej kadencji zastąpi go szef Fine Gael. W porozumieniu jest też mowa o powołaniu posłów niezależnych na stanowiska ministrów, w tym Michaela Healy-Rae do Departamentu Rolnictwa, a odpowiadać będzie za leśnictwo. Niezależni posłowie Sean Canney i Noel Grealish będą wiceministrami, natomiast Kevin „Boxer” Moran i Marian Harkin otrzymają posady niższego szczebla.

Wicepremier Simon Harris zajmie też stanowisko ministra spraw zagranicznych, a do jego obowiązków dołączono również tekę handlu międzynarodowego.

Nowy rząd powołać ma do życia policję transportową, a także przedłuży obniżkę podatku VAT w stawce 9% na niektóre towary i usługi.

Do tego zrealizowana ma być przedwyborcza zapowiedź obniżenia składek PRSI dla pracodawców oraz obniżenie kosztów opieki nad dziećmi do 200 € miesięcznie na jedno dziecko. Powstać ma nowy rejestr czynszów, a w jego ramach najemca będzie mógł sprawdzić, w jakiej wysokości czynsz płaci sąsiad. W planach jest wybudowanie 300 000 domów do końca kadencji. Zwiększana ma być ulga dla najemców.

Promowana ma być też praca zdalna.

W polityce międzynarodowej planuje się wzmocnienie misji dyplomatycznej w USA oraz zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią, a współpraca na wielu polach rozwijana ma być ze Stanami Zjednoczonymi.

Zmienić się ma nieco podejście do pakietu klimatycznego, a rząd ma oficjalnie zapowiedzieć po jego utworzeniu, że rolnicy i linie lotnicze, nie mają się czego obawiać. Kraj ma jednak kontynuować działania w zakresie odbudowy klimatu, ale będzie to ukierunkowane na odnowę środowiska naturalnego. Niestety nie zapowiada się jeszcze, iż nowy gabinet odejdzie od celów klimatycznych, więc wciąż będzie zainteresowany redukcją gazów cieplarnianych, aż do osiągnięcia zerowej emisji netto w 2050 roku.  

Zwiększyć się mają inwestycje w ścieżki dla rowerów, powstawać będą też nowe chodniki, rozwijany będzie transport publiczny, ale i więcej pieniędzy skierowanych zostanie na rozwój drogownictwa.

Rząd pod wodzą Micheála Martina znieść ma też limit lotniskowy w Dublinie i zapowiada, że „zmaksymalizuje wykorzystanie lotnisk w kraju”. Powstać ma specjalny program pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, a i wejdzie w kraju zakaz wysyłania spamu oraz wprowadzony ma być specjalny filtr chroniący przed oszustwami za pośrednictwem SMS-ów.

Zmian doczekają się też obie izby parlamentu, ponieważ w Oireachtas ma się już wkrótce znacznie częściej mówić po irlandzku. Zakazana zostanie manipulacja informacjami, ale i wejdzie w życie zakaz przecieków, więc ministrowie, posłowie i senatorowie, nie będą mogli niczego sugerować dziennikarzom.

Ustalono też datę kolejnych wyborów, a te odbędą się w końcówce 2029 roku.

*

Tak na marginesie, większa część tego programu stanie się realizacją pomysłów Komisji Europejskiej, więc rząd w Dublnie, cóż, nie jest chyba całkowicie…

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 David Kernan

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: