Irlandia powinna szybko ratyfikować umowę z Kanadą

Zbliżająca się prezydentura Donalda Trumpa rozpaliła wielu państwom grunt pod nogami, a obawiają się zbliżających ceł i obniżek podatków dla korporacji, co powoduje, iż koniecznością stało się podpisywanie wynegocjowanych już wcześniej umów.

Będzie to swoista forma zabezpieczenia przed nową sytuacją w handlu międzynarodowym, który, jak widać, wciąż jest pod przemożnym wpływem USA, a właśnie Stowarzyszenie Biznesu Irlandia-Kanada zwróciło się do kolejnego rządu Zielonej Wyspy, aby w trybie pilnym podpisał umowę CETA, która wynegocjowana była przez Unię Europejską i Kanadę. Jest to umowa mówiąca o wolnym handlu, a wynegocjowana przez UE w 2016 roku, choć do tej pory, kilka unijnych państw ociąga się z jej ratyfikacją.

W tym gronie jest też Irlandia, która do tej pory nie wprowadziła tego punktu do obrad do żadnego z posiedzeń Dáil, a to posłowie muszą dać zielone światło rządowi, aby ten umowę zatwierdził.

Wcześniej była jednak ku temu okazja, bo rząd wyraził wolę jej ratyfikacji, choć Irlandia nie do końca godzi się na tak daleko idącą współpracę z Kanadą, jednak w 2022 roku poseł Zielonych Patrick Costello wniósł do Sądu Najwyższego skuteczne odwołanie, a ten orzekł, że Irlandia nie może ratyfikować tego dokumentu. Mówiło się w orzeczeniu, iż do umowy powinny zostać wprowadzone pewne zmiany, które nie będą godzić w irlandzkie interesy.

Co jednak ciekawe, tuż przed zeszłorocznymi wyborami Departament Przedsiębiorczości poinformował, że gabinet opowiada się za przyjęciem tego dokumentu, jednak poprosił prokuratora generalnego o pomoc prawną, który miałby wskazać zakres zmian, jakie miałyby zostać wprowadzone.

CETA w Irlandii nie jest jednak dokumentem martwym, gdyż obowiązuje doraźnie, co umożliwia korzystanie z jej zapisów. Stowarzyszenie Biznesu Irlandia-Kanada dodało, że po tymczasowym wejściu umowy w życie, handel na linii Irlandia-Kanada wykazał zauważalne ożywienie, a obroty wzrosły o 30%.

Jak wiadomo z dokumentów Unii Europejskiej, umowę CETA ratyfikowało do tej pory 17 państw należących do unijnego bloku. W Irlandii działa obecnie 75 dużych firm z Kanady, a jak twierdzi Stowarzyszenie, ratyfikacja umowy pomogłaby w rozwinięciu z nimi współpracy, jak i z biznesem, który zainteresowany jest Irlandią.

Wcześniej umowa ta była szeroko oprotestowana w Europie, gdyż po części godzi w interesy tutejszych rolników, a i doczekała się złożenia skargi w TSUE.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. CC BY-SA 3.0 LeJC

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
engaplru
engaplru

Adblock Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by whitelisting our website.