Kolejny niechlubny irlandzki rekord
Od przynajmniej 10 lat Irlandia zaczęła bić rekord za rekordem, a ten nie może być powodem do zadowolenia ani dla mieszkańców kraju, ani dla władz, a już najmniej dla kolejnych ministrów nieudolnie sterujących resortem mieszkalnictwa.
W listopadzie w Irlandii zarejestrowanych było 15 199 osób bez dachu nad głową, podaje Departament Mieszkalnictwa, którego szef w tym samym czasie, ubiegający się o mandat posła twierdził, że mieszkalnictwo w kraju rozwija się bardzo dobrze. W grupie bezdomnych znalazło się również 4658 dzieci.
Statystyki Departamentu nie obejmują jednak osób, które śpią na ulicach, przebywają w ośrodkach zakwaterowania dla ofiar przemocy domowej i są w innych formach bezdomności, a tylko te, które otrzymały schronienie w tzw. zakwaterowaniu awaryjnym.
W Dublinie na koniec listopada było 10 925 bezdomnych, więc w ciągu 12 miesięcy ich ilość podniosła się o 10%, a jak dodał poseł Socjaldemokratów Rory Hearne, w przypadku bezdomności dzieci, wzrost w poprzedniej kadencji rządu wyniósł 76%.
Krytycznie o danych wypowiada się również poseł Sinn Féin Eoin Ó Broin, który stwierdził, że to skandalicznie wysoki poziom i podkreślił, że poprzedni rząd i minister polegli na polu walki z bezdomnością, z którą sobie w ogóle nie radzą. Ó Broin dodał, że dane Departamentu Mieszkalnictwa wskazały, iż pobity został „kolejny ponury rekord”, a ilość bezdomnych przekraczająca 15 000, to zatrważający wynik. Ó Broin powiedział również, że sytuacja stała się „szokująca i niedopuszczalna”, ale uzupełnił to słowami, iż taki wzrost przewidywany był przez opozycję.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Dublin Region Homeless Executive, ilość osób śpiących pod gołym niebem w stolicy Irlandii podniosła się tej zimy o 14% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oficjalnie na dublińskich ulicach śpią 134 osoby, jednak może być ich więcej. Większość z nich stanowią mężczyźni w wieku od 26 do 45 lat i tworzą grupę 57%.
Organizacje pomagające osobom bezdomnym i śpiącym na ulicach apelują, aby mieszkańcy kraju informowali o takich przypadkach zarówno same organizacje, jak i Gardę, ponieważ warunki pogodowe są obecnie bardziej niż niekorzystne i mogą prowadzić do wychłodzenia organizmu, co kończy się właściwie w jeden sposób.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. CC BY-SA 2.0 Evelyn Simak