2025 może wreszcie być rokiem pokoju dla syryjskich dzieci
Po 14 latach wojny sytuacja dzieci w Syrii jest tragiczna. Miliony najmłodszych nie znają niczego poza nieustającym konfliktem. Aby 10 mln syryjskich dzieci miało nadzieję i szansę na lepszą przyszłość, toczące się zmiany polityczne muszą na pierwszym miejscu stawiać prawa przynależne najmłodszym.
UNICEF nieustająco działa w Syrii, dostarczając niezbędną pomoc humanitarną i wspierając rodziny w wytyczaniu nowej drogi dla ich kraju.
Podczas mojej podróży po Syrii widziałem ogromną skalę potrzeb. 7,5 mln dzieci wymaga pomocy humanitarnej, a 6,4 mln – ochrony. Niepewność i trudności ekonomiczne wzmagają strach, cierpienie i przypadki naruszania praw najmłodszych. Wyzwania, przed którymi stoją rodziny, są potęgowane przez lata konfliktu
– mówi Edouard Beigbeder, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Syria potrzebuje dużego programu ochrony socjalnej, aby zapobiec dalszemu popadaniu w skrajne ubóstwo najbardziej wrażliwych dzieci i rodzin, ponieważ ceny paliwa, chleba i podstawowych towarów nadal rosną. Kraj może zacząć dążyć do trwałego pokoju. Szczerze mam nadzieję, że te wysiłki zostaną zrealizowane i że 2025 będzie – wreszcie – rokiem pokoju dla syryjskich dzieci
– dodał.
© UNICEF_UNI701417_Aldhaher
Ponad 2,4 mln syryjskich dzieci nie chodzi do szkoły, a kolejny milion jest zagrożony porzuceniem nauki. Zwiększa to ryzyko pracy najmłodszych, małżeństw nieletnich, handlu ludźmi oraz werbowania i wykorzystywania przez strony konfliktu. Priorytetem jest edukacja, wzmocnienie roli nauczycieli oraz całego systemu edukacji, aby wspierać spójność społeczną, tolerancję i pokój.
System opieki zdrowotnej został poważnie zniszczony. Prawie 40 proc. szpitali i placówek służby zdrowia częściowo lub całkowicie nie może funkcjonować. Ponad 13 mln ludzi potrzebuje wody, dostępu do usług sanitarnych i higienicznych. 5,7 mln, w tym 3,7 mln dzieci, wymaga pomocy żywnościowej. Wzmocnienie syryjskiej infrastruktury zdrowotnej, wodnej i sanitarnej musi być priorytetem.
Dzieci są szczególnie podatne na zagrożenia wynikające z pozostałości działań zbrojnych, często z ciekawości myląc niewybuchy z zabawkami. Nie tylko stanowią one niebezpieczeństwo, ale utrudniają także chodzenie do szkoły czy dostęp do opieki zdrowotnej. Niewybuchy czynią tereny rolne bezużytecznymi, pogłębiając niepewność żywnościową i ubóstwo powracających rodzin. Potrzebne są pilne działania, w tym intensyfikacja wysiłków humanitarnego usuwania min, podnoszenie świadomości społecznej, kampanie edukacyjne na temat tego rodzaju zagrożeń oraz wsparcie dla ofiar.
© UNICEF_UNI701421_Aldhaher
Wczesne wysiłki zmierzające do odbudowy kraju należy wspierać przez działania społeczności międzynarodowej. To jedyny sposób na zapewnienie trwałych, wysokiej jakości usług dla syryjskich dzieci i młodzieży.
Chociaż wyzwania stojące przed państwem syryjskim i przed organizacjami humanitarnymi są ogromne, apelujemy do wszystkich stron i społeczności międzynarodowej o podjęcie czterech kluczowych kroków:
- Syryjskie instytucje państwowe muszą wznowić działalność, aby utrzymać niezbędne usługi (np. edukację).
- Należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby umożliwić skuteczną pomoc humanitarną i odbudowę gospodarczą. W proces ten powinny być zaangażowane zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.
- Pomoc humanitarną należy natychmiast zwiększyć – także dla powracających do domów osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców, wraz z bezpiecznym i nieograniczonym dostępem do rodzin potrzebujących takiego wsparcia.
- Wszystkie strony muszą dotrzymać swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, aby zapewnić trwałą ochronę ludności cywilnej.
UNICEF Polska