Co się stanie 22 grudnia 2024 roku?
To wydarzenie przechodzi zazwyczaj niezauważone, bo to okres świątecznej krzątaniny, ale jest istotne z wielu powodów, przede wszystkim dla osób, które nie do końca lubią okres, w którym właśnie się znajdujemy.
1 grudnia rozpoczęła się tzw. meteorologiczna zima, a 22 grudnia będziemy mieli zimę astronomiczną, a z którą w zasadzie zbiegnie się najkrótszy dzień w roku, czyli będziemy obserwować wówczas przesilenie zimowe. To natomiast oznacza, że półkula, na której aktualnie mieszkamy, położona jest w układzie słonecznym najdalej od słońca.
Dzień wcześniej będziemy mieli najkrótszy dzień w roku, co z kolei zwiastuje, iż każdy kolejny będzie dłuższy, choć początkowo niezauważalnie.
Po jakim czasie, a konkretnie po Nowym Roku będzie jednak można zaobserwować pewne zjawisko, czyli wydłużenie dnia, ale tylko o kilka minut.
W Irlandii meteorologiczna zima rozpocznie się o godzinie 9:19, jeżeli nie będziemy brać pod uwagę wierzeń Celtów, bo przecież dla nich zima zaczynała się wcześniej.
Przesilenie zimowe, bo taką nazwą też funkcjonuje najkrótszy dzień w roku, wypada w każdym z nich w nieco innym miejscu, a to tylko dlatego, że rok słoneczny liczy sobie 365 dni 5 godzin i 49 minut, więc może przypadać na 21 lub 22 grudnia.
W Irlandii najkrótszy dzień w roku trwać będzie 7 godzin 29 minut i 56 sekund, więc okres ciemności na wyspie to niecałe 17 godzin, choć ten czas różni się wówczas pomiędzy południem a północą o kilka minut, co wynika z ruchu obrotowego, nadal kulistej ziemi. Kolejny dzień będzie dłuższy o najkrótszego o całe 2 sekundy, natomiast w Wigilię dzień w Irlandii wydłuży się już o 11 sekund. 31 grudnia, czyli w Sylwestra dzień będzie na Zielonej Wyspie dłuższy od najkrótszego o 1 minutę i 7 sekund.
Żeby radości było jeszcze więcej, można przyjrzeć się przewidywaniom meteorologów na okres od 23 grudnia, a to w tym czasie pogoda ma być w kraju stabilna i z układem wyżowym nad wyspą. Średnie temperatury dla tego okresu będą wyższe od typowych i tak pozostanie przez około 7 dni. Ochłodzenie prognozuje się na okres od 30 grudnia 2024 r. do 5 stycznia 2025 roku, jednak wówczas temperatury będą typowe lub nieco powyżej normy dla przełomu roku. Występować ma natomiast mniej opadów niż zwyczajowo.
Pogoda ustabilizuje się ponownie 6 stycznia, a stanie się to za sprawą układu wyżowego, natomiast temperatury będą porównywalne z typowymi.
Met Éireann przedstawił też prognozę długoterminową na okres od początku stycznia do końca marca, a wtedy w Irlandii temperatury mają być nieco wyższe od średnich dla pierwszego kwartału roku, ale za to więcej może być opadów deszczu. Jak dodają meteorolodzy, w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku średnie temperatury dla tego okresu będą wyższe od 1 do 2 stopni Celsjusza, choć w marcu od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza.
Met Éireann zastrzega jednak, że prognozy dłuższe niż 10-dniowe, obarczone są wysokim stopniem niesprawdzalności.
Bogdan Feręc
Źr. PAP / Met Eireann / Time and Date
Photo by Mihály Köles on Unsplash