To się nie zmieni
Do niedawna technologia nie wkraczała aż tak głęboko w nasze życie, ale bardzo upodobali ją sobie władcy firm technologicznych, ale też wielu innych, ponieważ pomogła im zmniejszyć koszty prowadzenia działalności.
Teraz technologia przejmuje w swoje władanie kolejny sektor, więc działy obsługi klienta, a to najczęściej tam mamy okazję „rozmawiać” z chatbotem, który jest pierwszą linią kontaktu ludzi z mózgiem elektronowym. Wiele osób nie jest z tego zadowolonych, bo kontakt z człowiekiem to jednak coś całkiem innego, ale cóż, technologia postępuje i na dodatek odbiera ludziom pracę.
Na świecie pojawia się coraz więcej opracowań, a te mówią, że w najbliższej dekadzie, za sprawą sztucznej inteligencji, pracę stracić może nawet 9% z obecnie zatrudnionych, jednak będą to działy związane z udzielaniem odpowiedzi i prowadzeniem ksiąg fiskalnych.
Szybki rozwój sztucznej inteligencji, prowadzić będzie następnie do potencjalnego zastępowania człowieka w innych dziedzinach komunikacyjnych, więc docelowo, zamawiając wizytę u lekarza, ale też składając skargę na produkt lub usługę, należy mieć na uwadze, że przyjmie ją wyłącznie maszyna.
Ludzie pozostaną wówczas jedynie do obsługi kwestii spornych, czyli będzie ich niewielu, natomiast sztuczna inteligencja odpowiadać na pytania i udzielać innych odpowiedzi na podstawie instrukcji, jakie zapisane zostały w jej układach scalonych.
To nie nowość, ale specjaliści mówią, że obawy powinny mieć już teraz osoby, które stawiają na bardzo wysokie wykształcenie, bo jakby na to nie patrzeć, to je maszyny będą mogły zastąpić najszybciej. Wiedzę, jaką posiadają abiturienci wyższych uczelni, znajdzie się w książkach i opracowaniach naukowych, co w większości wtłoczone zostało już w formę elektroniczną, czyli funkcjonuje w globalnej sieci, a z tej korzysta sztuczna inteligencja.
Są jednak zawody, o czym też już wcześniej mówili specjaliści ds. zatrudnienia, czyli fachowcy ze zdolnościami manualnymi, nie muszą się obawiać, że kiedykolwiek stracą zatrudnienie. Najbardziej cenione będą tzw. złote rączki, które posiadły umiejętność naprawy w szerokim zakresie, czego maszyny mogą się nigdy nie nauczyć.
Dlatego w naszej rzeczywistości ważne jest, aby odpowiednio zaplanować swoją przyszłość, a nawet mogą to zrobić osoby, które są już na rynku pracy i mają teraz czas, aby się przekwalifikować i stać kiedyś niezbędnymi.
Bogdan Feręc
Źr. News Talk
Image by Alexandra_Koch from Pixabay