Irlandia krajem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

Szmaragdowa Wyspa uznana została w badaniu firmy Remote za oferujący najlepszą równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym w Europie, a dane opublikowane zostały w Europejskim Indeksie Równowagi.
W rankingu można zdobyć maksymalnie 100 punktów, a ocenia się wiele czynników, w tym płacę minimalną, zwolnienia chorobowe, urlopy macierzyńskie, zadowolenie społeczeństwa, średni czas pracy i bezpieczeństwo publiczne. W tym roku Irlandia powędrowała na sam szczyt listy, choć w roku ubiegłym zajmowała 24 pozycję. Główny wpływ na awans miało wprowadzenie nowej polityki zwolnień lekarskich, zwiększenie płacy minimalnej i wyższe bezpieczeństwo publiczne.
Dyrektor ds. personalnych w Remote Barbara Matthews powiedziała:
– Nasze europejskie badanie dotyczące równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pokazuje, że ludzie mogą znaleźć lepszą równowagę, która pozwoli im w pełni wykorzystać zarówno życie osobiste, jak i karierę. Fascynujące jest obserwowanie różnych kultur pracy na całym kontynencie i tego, jak każda z nich podchodzi do równowagi między życiem a pracą. Europa jest liderem w rozwijaniu lepszej równowagi między życiem a pracą, a kraje skandynawskie wypadają szczególnie dobrze w naszym badaniu.
W tym roku Irlandia uzyskała wynik 78,67, a następna na liście jest Islandia z wynikiem 76,77. Dania to 74,04 i zajęła trzecie miejsce po powszechnym testowaniu czterodniowego systemu pracy, średniej tygodniowej liczby godzin pracy wynoszącej 33,91. Następnymi państwami są: Belgia (73,26), Finlandia (74,04), Norwegia (70,7), Niemcy (70,5), Luksemburg (70,21), Słowenia (69,03) i Hiszpania (68,45) zamknęły pierwszą dziesiątkę.
Wielka Brytania doświadczyła jednego z największych spadków i z 7. przesunęła się na 18. miejsce w rankingu.
Dyrektor Barbara Matthews:
– Uważamy, że dla wszystkich krajów niezwykle ważne jest uznanie i zrozumienie znaczenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym wśród pracowników. Jest to siła napędowa naszego europejskiego badania dotyczącego równowagi między życiem zawodowym a prywatnym — podkreślenie postępów, jakie poczyniło wiele krajów, przy jednoczesnym uznaniu, że inne kraje nadal mają wiele do zrobienia w tym obszarze. Globalne zatrudnianie wprowadza dodatkową warstwę złożoności do dyskusji na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
– To, co sprawdza się w jednym kraju, może nie sprawdzić się w innym, biorąc pod uwagę różnice kulturowe, ekonomiczne i społeczne, które wpływają na sposób, w jaki ludzie postrzegają integrację życia prywatnego i zawodowego. Ważne jest, aby pracodawcy i osoby rozważające przeprowadzkę rozumiały te niuanse. Nie ma magicznej formuły ani uniwersalnego rozwiązania na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym — a jej postrzeganie będzie się różnić w zależności od osoby, branży i kraju — ale w obliczu zaostrzającej się konkurencji o najlepsze talenty na świecie chodzi o stworzenie środowiska, w którym pracownicy czują się wspierani i mają możliwość znalezienia swojej unikalnej równowagi.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus
Image by wal_172619 from Pixabay