Irlandzki sektor produkcyjny zaczyna rosnąć
Jak się okazuje, Irlandia prawdopodobnie weszła w okres wzrostu produkcji przemysłowej, chociaż jeszcze we wrześniu odczyt mówił coś całkiem innego, ale październikowe dane są optymistyczne i wskazują, że coś zaczyna się zmieniać.
W najnowszym indeksie menedżerów ds. zakupów (PMI) widać tendencję wzrostową, a dane publikowane są przez bank AIB, który dodaje, iż kraj notuje największy wzrost liczby miejsc pracy od maja 2022 roku. Wskaźnik PMI dla października wyniósł wg AIB 51,5, a w porównaniu do września to wzrost o 2,1. Analiza wykazała, że znacznie podniosła się ilość zamówień na produkcję przemysłową, co stało się impulsem do zwiększenia produkcji, ale i stopniowego odtwarzania miejsc pracy.
Jak podaje się w raporcie, wzrost w sektorze produkcji zauważony został w październiku pierwszy raz od ośmiu miesięcy, a jeżeli się utrzyma, będzie wskazaniem na przeniesienie go na kolejny rok. Rośnie też tempo składania nowych zamówień przemysłowych, więc i ten aspekt powinien brany być pod uwagę, gdyż potencjalnie przełoży się na stałe wzrosty produkcji i utrzymanie kontraktów długoterminowych.
Sam sektor przemysłu nie ma jeszcze wpływu na eksport, a ten dziewiąty miesiąc z rzędu w październiku zniżkował, natomiast powodem, jak się ocenia, jest słaby popyt kontrahentów z Europy i ciągle nadwyżki zapasów.
Główny ekonomista AIB David McNamara:
– Po raz pierwszy od dwóch i pół roku odnotowano większe zaległości w pracy. Respondenci ankiety zauważyli, że rosnąca liczba nowych zleceń i niedobory kadrowe w niektórych firmach doprowadziły do nagromadzenia się zaległych zleceń, ale aktywność zakupowa również przyspieszyła do najszybszego tempa od maja 2022 roku.
Z tej wypowiedzi wynika natomiast, że wystąpiła potrzeba zatrudnienia nowych pracowników, czyli zatrudnienie w sektorze powinno zacząć wzrastać.
W produkcji przemysłowej w Irlandii obserwowany jest również spadek kosztów inflacyjnych i jest on najniższy od czerwca tego roku, a dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wyhamowanie wzrostów cen surowców używanych do produkcji.
Producenci z Irlandii są również zdania, że nadchodzący rok od października będzie wzrostowym i taką opinię wyraża 49% respondentów, natomiast 12% jest przekonanych, iż notować będą spadki produkcji. Ogólny indeks nastrojów w przemyśle wytwórczym jest jednak pozytywny, a nawet z niewielką tendencją wzrostową.
Żeby jednak utrzymać ten wzrost, Irlandia musi poradzić sobie z konkurencją, a ta stale rośnie i jak się okazuje, odbiera wyspie część zleceń na produkcję. Jest to spowodowane kosztami, więc nabywcy szukają odpowiadającej im jakości, ale za najniższą możliwą cenę i bez kosztów dodatkowych, jak np. transport.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus
Image by Jonathan from Pixabay