Garda wskaże winnych, Komisja nałoży karę

Ogólnounijny mechanizm pozwalający na szybkie usuwanie treści, wprowadzany jest właśnie w Irlandii, a da możliwość reakcji na brak działań dostawców usług hostingowych, którzy nie będą wywiązywać się z obowiązku usuwania szkodliwych treści.

Aktualnie mówi się, że chodzi o treści o zabarwieniu terrorystycznym, chociaż unijne rozporządzenie obejmuje swoim zasięgiem także inne, które mogą godzić w porządek i ład publiczny. Na mocy tego rozporządzenia w Irlandii to Garda zajmować się będzie wyszukiwaniem dostawców usług internetowych, którzy omijają przepisy, ale nowy organ regulacyjny ds. mediów Coimisiún na Meán, nakładać będzie kary.

Policja, a na zlecenie instytucji lub osób będzie mogła na podstawie unijnych przepisów zażądać usunięcia wpisu, a odmowa może spotkać się ze skierowaniem sprawy do Coimisiún na Meán lub przekazać ją do innych organów ścigania, w tym międzynarodowym.

An Gharda Síochána stanie się tym samym organem właściwym do wydawania nakazów o usunięciu treści, a Komisja ds. Mediów do nakładania kar administracyjnych w wysokości od 4% globalnego obrotu podmiotu, który dopuścił do publikacji treści o charakterze terrorystycznym.

Co jednak istotne, za treści terrorystyczne uważane są na mocy unijnego rozporządzenia materiały pośrednio lub bezpośrednio gloryfikujące terroryzm, akty terroryzmu, ale i potencjalnie oraz faktycznie nawołują do terroryzmu. Usuwane mają być również treści nakłaniające do popełnienia przestępstw terrorystycznych albo wzięcia udziału lub przyłączenia się do grupy terrorystycznej.

Do tego dostawcy mediów hostingowych zobowiązani będą do usuwania treści instruktażowych, np. wytwarzania lub używania materiałów wybuchowych, broni palnej i innej, a mogące zawierać groźbę o zabarwieniu terrorystycznym.

Mówiąc o nowym rozwiązaniu minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała:

– Wdrożyliśmy już szereg niezbędnych środków, w tym wyznaczyliśmy An Gharda Síochána jako właściwy organ do wydawania nakazów usunięcia u dostawców usług online. An Gharda Síochána odgrywa w tym względzie kluczową rolę i działa w zgodzie ze swoją misją zapewniania ludziom bezpieczeństwa. Komisja ds. Mediów będzie teraz odgrywać równie ważną rolę w nakładaniu kar finansowych od dostawców, którzy nie stosują się w pełni do poleceń An Gharda Síochána. Będziemy świadkami ogólnokrajowej reakcji mającej na celu zwalczanie szkodliwych i destrukcyjnych treści w internecie, treści, które mogą motywować ludzi do wyrządzania realnych szkód.

*

Reasumując, to dostawcy usług hostingowych i mediów społecznościowych, zmieniają się w cenzorów i działać muszą na wyraźne polecenie irlandzkiej, ale nie tylko policji. Przepisy dotyczą całej Unii Europejskiej, czyli wchodzimy na kolejny poziom kontroli internetu, bo to dopiero początek.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Image by Panumas Nikhomkhai from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wicepremier wzywa do
Jest już w Zjednocz