Cywilny zakaz nękania

Dzisiaj wszedł w życie przepis, który mówi, że osoba nękana, może ubiegać się o wydanie cywilnego nakazu zakazującego nękania, więc nie musi już zwracać się z wnioskiem do sądu i przedstawiać dowodów na rozprawie.

Jest to kolejna część zmian w ustawie o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, w sekcji postanowienia różne z 2023 roku. Nowelizacja ustawy jest specyficzna, ponieważ o ile taki zakaz będzie musiał wystawić Sąd Rejonowy, tak ani osoba potencjalnie poszkodowana, ani składająca w jej imieniu wniosek Garda, nie będą zobowiązane przedstawić żadnych dowodów świadczących o dokonaniu tego rodzaju przestępstwa.

Departament Sprawiedliwości twierdzi jednak, że jest to środek zapobiegawczy i tzw. „wcześniejsza interwencja” odnosząca się w prawie do przepisów o zwalczaniu procederu nękania osób mieszkających w Irlandii. Nowe przepisy odnoszą się bezpośrednio do ustawy z 2018 roku, gdzie zdefiniowane zostało przestępstwo nękania osób, co może przybierać różną formę.

W tej sprawie wypowiedziała się minister sprawiedliwości Helen McEntee, która stwierdziła:

– Nakazy cywilne mają na celu zapobieganie prześladowaniu i są ważnym krokiem naprzód w naszej pracy nad zwalczaniem wszelkich form przemocy seksualnej i ze względu na płeć. Nękanie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla osób, które są temu poddawane. Wprowadzam solidne przepisy, aby zagwarantować każdemu to, co jest potrzebne, aby zapewnić sobie ochronę, bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa. 

Nowe przepisy opierają się również na zasadzie „ex parte”, więc bez udziału stron lub w potocznym rozumieniu „bez publiczności”, co oznacza, iż podczas rozprawy podejrzany lub sprawca, nie muszą być obecni. Żeby taki nakaz otrzymać, ofiara zgłosić powinna wniosek, że czuje się „bezpośrednio narażona na ryzyko” związane z nękaniem.

Sądy będą mogły w rozumieniu nowych przepisów wydawać również tymczasowe zakazy nękania, a ostateczną decyzję podjąć w odpowiednim czasie, ale wówczas skład orzekający musi podjąć tę decyzję, kierując się dobrem lub bezpieczeństwem wnioskodawcy. Po wydaniu takiego wyroku ofiara lub potencjalna ofiara otrzymać ma natychmiastową ochronę, która dotyczyć będzie całego okresu do chwili formalnego rozpatrzenia wniosku.

Minister sprawiedliwości Helen McEntee przedstawiła również nowe przepisy, które dotyczą zapewnienia anonimowości osobom pokrzywdzonym w sprawach i procesach o przestępstwa na tle seksualnym. Dotyczy to ustawy z tego roku, a sekcji o przestępstwach seksualnych i handlu ludźmi. Nowelizacja zakłada, że osoby udzielające oskarżonym referencji, będą musiały czynić to pod przysięgą.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Image by Edward Lich from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Była feministką, t
Państwo trwoni pien