Kolejny atak nożownika. Ks. Paul Murphy ledwo uszedł z życiem. 16-letni ekstremista był znany irlandzkiej policji
W czwartkowy wieczór (15 sierpnia 2024) doszło do próby morderstwa z użyciem noża. Nastoletni bandyta kilkukrotnie ugodził nożem 52-letniego kapelana księdza Paula Murphy’ego.
Do zdarzenia doszło w Galway (Republika Irlandii) przy bramie prowadzącej do koszar Renmore Barracks i najbliższym sąsiedztwie kościółka garnizonowego St Patrick’s Garrison Church.
Zatrzymano 16-latka, który wykrzyczał żołnierzom, którzy obezwładnili go, że powodem ataku na księdza jest zaangażowanie Republiki Irlandii w misję pokojową na Bliskim Wschodzie i afrykańskim Mali.
W sobotę popołudniu 16 – letniemu nożownikowi postawiono zarzuty. Doprowadzono go przed oblicze Sądu Rejonowego w Galway (Republika Irlandii).
An Gharda Síochána (irlandzka policja) od chwili rozpoczęcia śledztwa odmawia podania tożsamości zatrzymanego ani nie podaje do publicznej wiadomości miejsca urodzenia napastnika, który kilkukrotnie dźgnął nożem kapelana wojskowego księdza Paula Murphy. Policjanci zasłaniają się ustawą o osobach młodocianych. W takim przypadku nie można podawać do publicznej wiadomości personaliów ani publikować wizerunku podejrzanego.
Do zdarzenia doszło w czwartek około godziny 22:45 przed koszarami w dzielnicy Renmore w Galway. 52-letniemu kapelanowi nastoletni bandyta zadał kilka ciosów nożem. Kiedy spostrzegli to żołnierze z bazy, która znajduje się tuż przy malutkim kościółku sąsiadującym z koszarami, ruszyli z pomocą.
Tutaj do wysłuchania korespondencja red. Bogdana Feręca Polska-IE.com:
Żołnierze oddali kilka strzałów (niestety – przyp. redakcji autorów tekstu) w powietrze a później obezwładnili nożownika przyciskając do ziemi. Na miejsce wezwano elitarny oddział Gardy, który dokonał oficjalnego aresztowania 16-latka.
Ksiądz Paul Murphy natychmiast został przewieziono do Szpitala Uniwersyteckiego w Galway, gdzie zajęli się nim lekarze. Kapelan Sił Obronnych Republiki Irlandii przeszedł dwie operacje i obecnie jego stan jest stabilny, choć nadal ciężki. W sobotę popołudniu powiedział, że czuje się dobrze i powtórzył słowa lekarzy, że nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia, choć stan jest nadal poważny.
Wszyscy pytani o ojca Murphy’ego odpowiadają entuzjastycznie. To najbardziej znany i popularny duchowny w siłach zbrojnych Republiki Irlandii.
To ksiądz z powołania i bardzo praktyczny i rzeczowy, jeśli chodzi o pracę z żołnierzami w każdym aspekcie ich życia. W posłudze w armii chodzi o to, aby być tam od świtu do ostatniej chwili w nocy z żołnierzami. Nieważne czy to na szkoleniu, czy na zrzędliwych i nudnych odprawach z podstarzałymi podoficerami! To nie ma znaczenia, bo po prostu kapelan ma być tą osobą, do której mogą się zwrócić. A ojciec Paul Murphy jest przez nich absolutnie szanowany i uwielbiany! – mówi główny kapelan irlandzkich sił zbrojnych ojciec Paschal Hanrahan.
Ksiądz Paul Murphy odbył także wiele podróży zagranicznych, w tym do Syrii i Libanu, aby odwiedzić irlandzkich żołnierzy . To także główna postać w organizacji corocznych międzynarodowych wojskowych pielgrzymek do Lourdes.
Garda – irlandzka policja – w specjalnym oświadczeniu podała, że śledztwo jest wielowątkowe a także sprawdzany jest wątek o podłożu terrorystycznym.
W opinii irlandzkich śledczych, ataku nie można na razie wiązać z szerszym spiskiem lub jakąś większą grupą, która planowała atak na katolickiego księdza kapelana.
Swoje oświadczenie wydały też Siły Obronne Republiki Irlandii. Ich służby medialne potwierdziły, że doszło do incydentu w koszarach Renmore w Galway. Podziękowania otrzymali żołnierze, którzy powstrzymali przez mordem bandytę – nożownika, a rzecznik sztabu generalnego dodał , że wszystko odbyło się
„w zgodzie z protokołami ochrony Sił Zbrojnych Republiki Irlandii w sytuacji, kiedy jeden z jej członków został zaatakowany przez nastoletniego cywila”.
A oto pełne oświadczenie generał – porucznika Seána Clancy:
Dobrostan naszego personelu jest dla nas najwyższym priorytetem i będziemy go nadal wspierać w tym czasie. Szybka i zdecydowana odpowiedź naszego personelu wczoraj wieczorem była wzorowa i zgodna z najwyższymi standardami Sił Obronnych i naszymi wartościami. Ich profesjonalizm zapewnił, że niebezpieczna sytuacja została szybko opanowana, chroniąc życie innych osób w pobliżu. Nie ma wątpliwości, że ich działania były kluczowe by zapobiec większemu uszczerbkowi zdrowia a nawet utracie życia.
Jesteśmy wdzięczni An Gharda Síochána za szybką reakcję i stałą pomoc w śledztwie. Będziemy nadal w pełni współpracować z nimi, aby doprowadzić tę sprawę do gruntownego i sprawiedliwego zakończenia.
Miejsce ataku poddane było badaniu śledczych z jednostki Garda Divisional Site of Crime. Zabezpieczono wszelkie możliwe ślady, również te związane z użyciem broni palnej przez żołnierzy, ale i samego zatrzymania nożownika.”
W sprawie 16-latka, który pod koszarami w Galway zaatakował księdza Paula Murphy’ego, pojawia się coraz więcej informacji, a obecnie wiemy, że młodociany przestępca znany był tutejszej policji. Garda już wcześniej interesowała się chłopakiem i pojawił się pewien szczegół, który może
wskazywać, iż jego wcześniejsze postępowanie było w pewien sposób zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców Republiki Irlandii.
O policji (nie tylko irlandzkiej) słów kilka
Nie jest jednak tajemnicą, że na całym kontynencie z powodu wszechogarniającej „poprawnościowej polityki względem mieszkańców Europy o innym kolorze skórze” policja często ma związane ręce, aby nie podpaść tropicielom rasizmu. Ta praktyka jest bowiem powszechnie znana.
Co może szokować to opieszałość policji. Dlaczego? Irlandzka policja bowiem zainteresowała się już wcześniej nastolatkiem, gdyż jego zachowania w internecie detektywi zakwalifikowali jako radykalne. Chodziło o treści, jakie publikował w swoich wpisach w mediach społecznościowych i na forach internetowych oraz ich styl. Dlatego Garda zaczęła baczniej przyglądać się wszelkim działaniom przyszłego nożownika. Jak widać niestety NIESKUTECZNIE!
Post factum Garda przyznaje, że oczywiście wiedziała, że publikacje 16-latka są jaskrawo nacechowane terroryzmem i radykalizmem, ale detektywi nie uznali za stosowne, aby wcześniej zareagować.
16-letni nożownik z Galway rozpowszechniał i uprawiał także propagandę islamistycznych organizacji terrorystycznych.
Jego wpisy w internecie kategorycznie i zdecydowanie nawoływały do stosowania przemocy, jak i łączenia się w radykalizujące grupy, które mogłyby dokonywać ataków na osoby spoza nurtu islamu i jego religijno – kulturowego tygla.
Fora internetowe w Republice Irlandii przekroczyły już temperaturę wrzenia! Znakomitą większość wpisów można spuentować tak:
Niedoszły nastoletni zabójca w Irlandii mógł bez żadnego skrępowania publikować treści o charakterze terrorystycznym w sieci i stosowne służy nic z tym nie zrobiły!
16-letni bandyta, który poważnie ranił księdza Paula Murphy’ego, powiedział podczas przesłuchania, że ma wielki żal, że irlandzcy żołnierze przebywają w Mali.
Należy pamiętać, że Mali, Burkina Faso i Niger to kraje, gdzie dochodziło do najpoważniejszych ataków organizacji islamistycznych w ostatnich latach. Republika Irlandii, obok innych partnerów z Unii Europejskiej, także wspiera misję Unii Europejskiej w ogarniętym wojną Mali.
Rząd Republiki Irlandii wysłał 34 żołnierzy do Mali, którzy biorą udział w dwóch misjach: szkoleniowej (nazwanej EUTM Mali) i misji pokojowej ONZ.
Misja EUTM obejmuje 20 irlandzkich żołnierzy zaangażowanych w szkolenie żołnierzy malijskich, którzy następnie walczą w bitwach na północy kraju z ekstremistami islamskimi. Co ciekawe w Mali i Nigrze operują także siły rosyjskie. Wojska francuskie wycofały się już z Mali, zaś Niemcy zmniejszyli znacznie swój kontyngent.
Nasz komentarz:
Po pierwsze, to kolejny atak nożownika.
Po drugie, wszystkie poszlaki wskazują, że katolickiego irlandzkiego księdza usiłował zamordować urodzony w rodzinie uchodźców z Afryki bądź Bliskiego Wschodu zradykalizowany nastolatek – bandyta.
Po trzecie, irlandzka policja wiedząc o radykalnym odchyle nastolatka nie zapobiegła jego działaniom.
Po czwarte, ofiara radykalnego i kochającego dżihad młodocianego bandyty – katolicki ksiądz – kapelan Peter Murphy – nie była przypadkowa. Czy nam się to podoba czy nie trwa od dawna cicha i prawie niezauważalna wojna cywilizacji [Europa – reszta świata] i religii [islam – reszta świata]. I nawet największe zaklęcia przewodników wiodących do Europy „multi – kulti żyjącej w pokoju i szacunku” tego po prostu nie zmienią.
Po piąte, Brytyjczycy, Francuzi, Flamandowie a nawet Niemcy (poczytajcie proszę ich fora dyskusyjne) powoli zaczynają się z Polski śmiać, że z państwa, które myślało we właściwych kategoriach o polityce migracyjnej Europy i ochronie swoich obywateli przed niebezpieczeństwami, zostaje powoli tylko wspomnienie.
Po szóste, premier Donald Tusk uroczyście unieważnił referendum w sprawie paktu migracyjnego.
Po siódme, nie każdy uchodźca jest potencjalnym bandytą, terrorystą i naciągaczem systemu socjalnego, ale – skoro służby działają na oślep, bo nie znają prawdziwych danych i historii życia ubiegających się o „międzynarodową pomoc i opiekę”, to jak oddzielić przysłowiowe ziarno od plew?
Bogdan Feręc, redaktor naczelny Polska-IE.com
Tomasz Wybranowski