Odmówiono wypłaty prawie 9400 świadczeń socjalnych

Biuro ds. Odwołań w Sprawach Pomocy Socjalnej rozpatrzyło w 2023 r. prawie 22 000 wniosków, w których złożono zażalenia na sposób rozpatrzenia ich wniosku o przyznanie pomocy społecznej.

Jak się następnie okazało, w 11 075 przypadkach odwołania były skuteczne, jednak w 9380 decyzji o nieprzyznaniu świadczenia socjalnego utrzymano w mocy. 1420 spraw wycofano na wniosek osoby ubiegającej się o świadczenie, a przed wydaniem ostatecznej decyzji Biura Odwoławczego, natomiast w 4856 przypadkach świadczenie zostało zmienione na inne.

Największa ilość spraw rozpatrywanych przez Biuro ds. Odwołań w Sprawach Pomocy Socjalnej dotyczyło niepełnoprawności i było ich 5559. Z tej ilości 2587, czyli 46,5% odwołań było skutecznych. Wiele ze złożonych wniosków dotyczyło rent inwalidzkich, a w tej grupie 46,1% spraw zakończyło się po myśli osób składających odwołanie. W przypadku orzecznictwa związanego z inwalidztwem wydano 314 decyzji odmownych, a zmieniono zaledwie jedną.

Około 900 osób odwołało się z powodu błędnego naliczenia emerytur składkowych i nieskładkowych, a i tu decyzji zmieniających pierwotną ocenę było niezbyt dużo, gdyż urzędnikom udało się udowodnić, iż emerytury w znakomitej większości naliczone były poprawnie. W sprawach emerytur składkowych 2/3 wniosków odwoławczych zostało odrzuconych już na pierwszym etapie odwołania, a kolejne w toku postępowania odwoławczego. W przypadku emerytur nieskładkowych odrzucono ponad 50% wniosków.

Na brak przyznanych zasiłków lub ich wysokość skarżyły się również osoby bezrobotne, a w 2023 roku rozpatrzono 2200 takich wniosków, z czego uwzględniono 9,5% skarg, a 48% odrzuconych zostało definitywnie. Pozostałe wnioski zostały wycofane przez osoby składające skargi na uzyskaną decyzję.

Do Biura Odwołań wpłynęły również wnioski osób niezadowolonych z decyzji o zasiłku opiekuńczym, a tych było 2850 i w 680 przypadkach wnioski uznano, 1506 odrzucono, a w 556 decyzja została zmieniona.

Rzeczniczka Departamentu Ochrony Socjalnej stwierdziła, że ​​Biuro Odwołań w Sprawach Pomocy Społecznej jest niezależne w podejmowaniu decyzji i Departament włącza się do spraw w wyjątkowych przypadkach. Wyjaśniając powodu decyzji, od których się odwołano, powiedziała:

– Nasi urzędnicy decyzyjni i wyznaczone osób w departamencie podejmuje ponad dwa miliony nowych decyzji o świadczeniach socjalnych rocznie. W każdym roku departament przyznaje około 85% wszystkich wniosków, a około 1% decyzji jest przedmiotem odwołania.

– Ważne jest, aby wszelkie dowody istotne dla roszczenia zostały udostępnione decydentowi przy pierwszej możliwej okazji.

– W wielu przypadkach decyzje zmienione na korzyść apelującego opierają się na tym, że osoba wnosząca odwołanie dostarczyła dodatkowe informacje, które nie były dostępne w momencie podejmowania decyzji.

Bogdan Feręc

Źr. Dept. of Social Protection

Fot. Public Domian

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: