Irlandia ostro potępia Izrael

Republika Irlandii nigdy nie miała zbyt zażyłych stosunków z Izraelem, ale widoczne się to stało bardzo wyraźnie w chwili wybuchu wojny w Gazie, czemu silny wyraz dało też społeczeństwo Zielonej Wyspy.

Wcześniej na ostatnie ataki Izraela zareagował prezydent Irlandii Michael Daniel Higgins, a teraz z jasnym przesłaniem zwrócił się do Unii Europejskiej premier Simon Harris. W swoim oświadczeniu powiedział, że „świat stoi na progu przerażającego momentu”, a dodał, iż zaistniała nagła potrzeba dokonania przeglądu umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Izraelem. Podstawą do takich działań jest, jak argumentował taoiseach, „rosnąca ilość dowodów na przedłużającą się katastrofę humanitarną” w stale atakowanej Strefie Gazy.

Sam ostatni atak na szkołę i ilość ofiar nazywa, „krokiem przybliżającym makabryczną ilość śmierci w Strefie Gazy do 40 000”, które wywoływane są ostrzałami Izraela. Czyn ten jest „rozdzierającym serce”, mówił dalej premier Harris, a stwierdził jednocześnie, iż „w Gazie od początku wojny zbombardowano już 490 szkół”.

W swoim wystąpieniu premier Simon Harris powiedział:

Wniosek o przegląd umowy i sprawdzenie, czy Izrael wypełnia jej warunki pod względem praw człowieka, złożyli już wcześniej były irlandzki premier Leo Varadkar, ale też jego hiszpański odpowiednik Pedro Sanchez. Wówczas przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie zareagowała zbyt ochoczo na rozpatrzenie tego apelu, jednak ponowienie go przez aktualnego premiera Irlandii, może mieć inny skutek.

Premier Simon Harris zwracając się z wnioskiem do Komisji Europejskiej o przegląd umowy, stwierdził:

Mówiąc dalej, szef irlandzkiego gabinetu wyraził swój głęboki niepokój w związku z doniesieniami Organizacji Narodów Zjednoczonych, która informuje, że „ilość dostaw pomocy humanitarnej docierających do Gazy zmniejszyła się o połowę, do mniej niż 80 ciężarówek dziennie w czerwcu i lipcu”. Harris przypomniał, iż Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej poinformowało, że „tylko 24 z 67 zaplanowanych misji pomocowych do północnej Strefy Gazy w tym miesiącu zostało umożliwionych przez Izrael”.

Jak nie bez racji zauważył premier Harris, już ponad 80% całego terytorium Strefy Gazy obejmuje nakaz ewakuacji, więc Palestyńczycy szukają schronienia w każdym dostępnym miejscu, w tym w szkołach i budynkach publicznych.

Taoiseach Simon Harris:

Premier jest również zdania, że:

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by mohammed al bardawil on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Będzie więcej poci
Branża kosmetyczna