Rusza kolejny etap budowy łącznika energetycznego z Irlandii do Francji

Simens Energy poinformowało, że w najbliższych dniach ruszą kolejne prace w zakresie budowy złącza międzysieciowego, które stanie się łącznikiem pomiędzy Francją a Irlandią.

Obecnie przygotowania idą w kierunku budowy stacji konwertorowej w Carrigtwohill położonym we wschodniej części Cork, która połączona zostanie bezpośrednim kablem podmorskim z Morlaix we francuskiej Bretanii. Projekt kosztować będzie 1,6 mld € i mieć możliwość przesyłania energii elektrycznej w obu kierunkach, chociaż stanie się zabezpieczeniem dla Irlandii, gdy będzie potrzebowała więcej prądu.

Docelowo, co znalazło się w planach ministra środowiska i energii Eamona Ryana, cały projekt wykorzystywany ma być do sprzedaży na kontynent europejski nadmiarowych ilości prądu, jaki wyprodukowany zostanie przez siłownie wiatrowe.

Wraz z pracami przy budowie stacji konwertorowej rozpoczną się też te związane z układaniem kabla łączącego stację z jej odpowiedniczką po stronie francuskiej. Kable nie będą układane w linii prostej, a omijać mają wrażliwe punkty na trasie do wybrzeża, aby uniknąć poważnych zakłóceń w ruchu.

O ile wszystkie prace zostaną zakończone w terminie, a obecnie nie widać opóźnień, cała magistrala uruchomiona zostanie w 2026 roku. Wówczas stanie się możliwe przesyłanie prądu z Francji do Irlandii, ale też z Irlandii do Francji.

Jak dodaje EirGrid, elektroenergetyczny interkonektor zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Irlandii, ale może przyczynić się też do obniżenia kosztów zakupu prądu przez odbiorców indywidualnych oraz przez odbiorców przemysłowych. Spadnie też ryzyko braku zasilania do istniejących i projektowanych centrów danych, jakie znajdują się na wyspie.

Cała podmorska magistrala energetyczna będzie miała długość 575 kilometrów, a projekt będzie nosił nazwę Celtic Interconnector. Inwestycja stała się też po jej podpisaniu sztandarowym projektem Republiki, a umowa podpisana została w Paryżu w obecności ówczesnego taoiseacha Micheála Martina.  

Łącze energetyczne o mocy 700 megawatów będzie miało zdolność zasilenia 450 000 typowych irlandzkich domów.

Bogdan Feręc

Źr. Cork Beo/Etchea Energy/Irish Examiner/EirGrid

Fot. Dzięki uprzejmości Celtic Interconnector

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Komisarz Drew Harris
750 € zatrzyma mig