Potwierdzają się najgorsze obawy – w Sudanie narasta klęska głodu

Po ponad 15 miesiącach wojny w Sudanie, niszczycielskie połączenie działań zbrojnych, przymusowych wysiedleń i ograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej spowodowało katastrofalne niedobory żywności. Klęska głodu może dotyczyć 400 tys. wewnętrznie przesiedlonych osób, które znalazły schronienie w obozie Zamzam w Północnym Darfurze. Zagrożone są nią także inne regiony kraju.

Zgodnie z ustaleniami niezależnego Komitetu ds. Przeglądu Klęsk Głodu (Famine Review Committee) w obozie Zamzam panuje klęska głodu. To pierwszy przypadek stwierdzenia takiego stanu od ponad 7 lat i dopiero trzeci od momentu utworzenia systemu monitorowania 20 lat temu. Oznacza to, że dorośli i dzieci umierają z głodu i powiązanych chorób, w tym niedożywienia i infekcji. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, głodem zagrożone będą także inne części Sudanu.

Potwierdzają się nasze najgorsze obawy. W niektórych częściach Sudanu panuje klęska głodu, powodując niewyobrażalną tragedię dzieci i rodzin, które już teraz cierpią z powodu straszliwej wojny

– mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Do tej sytuacji doprowadziły ludzkie działania. Ponownie apelujemy do wszystkich stron o zapewnienie systemowi humanitarnemu nieograniczonego i bezpiecznego dostępu do dzieci i rodzin w potrzebie. Musimy mieć możliwość korzystania ze wszystkich tras oraz swobodnego przekraczania linii konfliktu i granic. Dzieci Sudanu nie mogą czekać. Potrzebują ochrony, podstawowych usług, a przede wszystkim zawieszenia broni i pokoju

 – dodała.

© UNICEF_UNI400074_Mahamat

© UNICEF_UNI400074_Mahamat

Razem ze Światowym Programem Żywnościowym (WFP) już wcześniej ostrzegaliśmy o rosnącym zagrożeniu dla ludności Sudanu, szczególnie dla dzieci, jeśli nie będzie możliwe dostarczenie pilnej pomocy do społeczności uwięzionych w punktach zapalnych konfliktu, takich jak Darfur, Chartum, Kordofan i Al-Dżazira. Sytuacja pozostaje jednak krytyczna w całym kraju. Według szacunków na zagrażające życiu ciężkie ostre niedożywienie w tym roku cierpieć będzie w Sudanie 730 tys. dzieci.

Jednym z głównych czynników powodujących klęskę głodu w Zamzam jest poważnie ograniczony dostęp humanitarny. W lipcu udało się nam dostarczyć do El Fasher ratującą życie gotową do użycia żywność terapeutyczną (RUTF) do leczenia dzieci cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie. Utrzymujący się brak stałego, bezpiecznego dostępu oznacza jednak, że potrzeby stale rosną, a zdolność do dostarczania pomocy humanitarnej pozostaje nieprzewidywalna.

© UNICEF_UN0849672_Abdallah

© UNICEF_UN0849672_Abdallah

Kryteria Klęski Głodu:

O klęsce głodu można mówić, gdy dochodzi do połączenia trzech kryteriów: co piąte gospodarstwo domowe w danym regionie doświadcza ekstremalnych braków żywności, co najmniej 30 proc. dzieci cierpi na ciężkie ostre niedożywienie i codziennie umiera co najmniej dwoje dorosłych lub czworo dzieci na 10 tys. osób.

UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mistrzostwa połącz
Polki dość późno